Exploring the roles of perceived gender identity discrimination and post-traumatic cognitions on post-traumatic stress symptoms and flourishing among transgender individuals
Trans+ bireylerin algıladıkları ayrımcılığın ve travma sonrası bilişlerinin travma sonrası stres semptomları ve psikolojik iyi oluşları üzerindeki rollerinin incelenmesi
- Tez No: 697358
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ERDUR BAKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmanın amacı cinsiyet kimliğini trans+ şemsiyesi altında deneyimleyen yetişkinlerin travma sonrası stres belirtilerini ve psikolojik iyi oluşlarını, algıladıkları bireysel ayrımcılığa, algıladıkları grup ayrımcılığına, kendileri hakkındaki ve dünya hakkındaki olumsuz bilişlerine göre incelemektir. Bu araştırmanın evrenini Türkiye'de yaşayan ve cinsiyet kimliği deneyimini trans+ şemsiyesi (trans kadın, trans erkek, ikilik dışı[non-binary], kuir, akışkan, çift cinsiyetli, pangender, cinsiyetsiz, travesti) altında tanımlayan yetişkinler oluşturmaktadır. Bu doğrultuda, amaçlı örnekleme yoluyla cinsiyet kimliği doğumda atanan cinsiyetiyle güncel olarak örtüşmeme kriterini sağlayan 140 katılımcıya ulaşılmıştır. Veriler, Demografik Bilgi Formu, Algılanan Ayrımcılık Ölçeği, Travma Sonrası Bilişler Ölçeği, Travma Sonrası Stres Bozukluğu Belirtileri Ölçeği ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeğinden oluşan bir anket seti kullanılarak çevrimiçi toplanmıştır. Mevcut çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tasarımla kurgulanmıştır ve araştırma sorularını yanıtlamak için hiyerarşik regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları, cinsiyet kimliğini trans+ şemsiyesi altında deneyimleyen yetişkinlerin kendileri hakkındaki olumsuz bilişlerinin, dünya hakkındaki olumsuz bilişlerinin ve algıladıkları bireysel ayrımcılığın travma sonrası stres belirtilerini anlamlı bir şekilde yordadığını göstermiştir. Algıladıkları grup ayrımcılığı ve bağımsız değişkenlerin ortak etkileriyse travma sonrası stres belirtilerini anlamlı bir şekilde yordamamıştır. Öte yandan, katılımcıların kendileriyle ilgili olumsuz bilişlerinin ve algıladıkları bireysel ayrımcılığın psikolojik iyi oluşlarını anlamlı bir şekilde yordadığı görülmüştür. Algıladıkları grup ayrımcılığı, dünya hakkındaki olumsuz bilişleri ve bağımsız değişkenlerin ortak etkileriyse psikolojik iyi oluşlarını anlamlı bir şekilde etkilememiştir. Bu sonuçlar psikolojik travma ve psikolojik iyi oluş literatürleri ışığında tartışılmıştır. Ruh sağlığı uzmanları, üniversite ve fakülte yönetimleri ve sivil toplum kuruluşları için uygulama önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explore the relations of negative cognitions (about the self and the world) and perceived discrimination (individual and group discrimination) to post-traumatic stress symptoms and flourishing among transgender individuals. The study's target population was individuals who experience their gender identity under the transgender umbrella term consisted of experiences such as; trans women, trans men, non-binary, genderqueer, gender fluid, bigender, pangender, agender, crossdresser in Turkey. A sample consisted of 140 self-identified transgender adults was reached by purposeful sampling. The data were collected by using an online survey set consisting of Demographic Information Form, Perceived Discrimination Scale (PDS), Post-Traumatic Cognitions Scale (PTCS), The National Stressful Events Survey for Post-Traumatic Stress Disorder Short Scale (NSESSS-PTSD), and Flourishing Scale (FS). The current study's research design is quantitative correlational design, and hierarchical linear regression analysis was used to answer the research questions. The results showed that negative cognitions about the self and the world and perceived individual discrimination significantly predicted post-traumatic stress symptoms of transgender individuals, while perceived group discrimination and the joint effects of the independent variables did not. Secondly, the results showed that negative cognitions about the self and perceived individual discrimination significantly predicted low flourishing of transgender individuals while perceived group discrimination, negative cognitions about the world, and the joint effects of independent variables did not. These results are discussed in the light of psychological trauma and psychological well-being literature. The implications were presented for mental health professionals, university and faculty administrations, and non-governmental organizations.