18-30 yaş arası genç yetişkinlerde bireycilik, toplumculuk ve dindarlık ilişkisi
The relationship between individualism, collectivism and religiosity in young adults aged 18 and 30
- Tez No: 697451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHLÜL TOKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Din ve Felsefe Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez çalışmasının genel amacı 18-30 yaş arasındaki genç yetişkinlerde bireycilik, toplumculuk ve dindarlık ilişkisini anlamak ve bu değişkenler arasındaki ilişkiye yönelik nicel bir araştırma yapmaktır. Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bireycilik, toplumculuk ve dindarlık kavramları alt boyutları ile ele alınmış ve konu hakkında literatür taramasına yer verilmiştir. İkinci bölümde ise bireycilik, toplumculuk ve dindarlık değişkenleri arasındaki ilişkiye yönelik nicel çalışma ve araştırma sonuçlarına göre yapılan değerlendirmeler bulunmaktadır. Ölçme aracı olarak Kahveci ve Sever (2016) tarafından geliştirilen“Genç Bireylerde Bireycilik ve Kolektivizm Ölçeği”ve Gülmez (2014) tarafından geliştirilen“Dindarlık”ölçeği yer almaktadır. Araştırma 359 katılımcı ile yapılmıştır. Ankete katılanlar 18-30 yaş arasındaki genç yetişkinlerdir. Bu çalışmanın sonucunda dindarlık ile toplumculuk arasında pozitif, dindarlık ile bireycilik arasında negatif yönde ilişki tespit edilirken, bireycilik ve toplumculuk arasında ise anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The general aim of this thesis is to examine the relationship between individualism, collectivism and religiosity in young adults aged 18 and 30 and to conduct quantitative research on the relationship between these variables. This work consists of two chapters. In the first chapter, the concepts of individualism, collectivism and religiosity are discussed with their sub-dimensions and literature review on the subject is made. In the second chapter, there are quantitative research conducted on the relationship between individualism, collectivism and religiosity variables and evaluations made according to the results of the study. In this study, which utilized the relational screening method, the questionnaire technique is applied“Individualism and Collectivism Scale in Young Individuals”developed by Kahveci and Sever (2016) and the“Religiosity”scale developed by Gülmez (2014) are used. The research is conducted with 359 participants. Respondents are young adults between the ages of 18 and 30. As a result of this study, while no correlation between individualism and collectivism is found, a positive relationship between religiosity and collectivism and a negative relationship between religiosity and individualism are determined.