İşgal yıllarında İstanbul'da siyasi hayat (1918-1923)
Political life in İstanbul in the years of occupation (1918-1923)
- Tez No: 697614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA BAŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada 1918-1923 yılları arasında İstanbul'un siyasi durumu incelenecektir. İşgal yıllarında meydana gelen siyasi çekişmeler, particilik, İtilaf Devletleri'nin Yüksek Komiserlerinin durumu, Müslim-gayrimüslim Osmanlı vatandaşlarının durumu, değerlendirilecektir. Özellikle çalışmamız siyasi faaliyetler üzerinde yoğunlaşacaktır. Osmanlı Devleti'nde siyasi partilerin ortaya çıkışı, bir döneme damgasını vuran İttihat ve Terakki Fırkası'nın faaliyetleri, bunun yanı sıra particiliğin yol açtığı sorunlar, padişahın durumu ele alınacaktır. Diğer yandan Mustafa Kemal'in Anadolu'ya geçmesi ile başlayan Milli Mücadele süreci, Anadolu ile İstanbul arasındaki gelgitlere, çekişmelere de değinilecektir. 1918-923 yılları arasında yaşanan işgal İstanbul'unun iç siyasi dinamikleri ve Anadolu'da kurulan TBMM ilişkileri Türk milletinin işgaller karşısında sessiz kalmayışı ve toparlanıp ana vatanını müdafaa edişi ele alınacaktır. Yine hükümet krizleri, kurulan hükümetleri işgallere karşı zayıf tutumu, devlet adamlarının o dönemki durumları da ele alınmıştır. Anadolu'da yaşanan diğer işgallerin Türk toplumu üzerindeki tesiri, İzmir'in yunanlar tarafından işgalinden sonra İstanbul halkının heyecanı ve zaman içerisinde İstanbul ahalisinin değişimi günümüz yapısını da oluşturacaktı. İstanbul sadece işgal edilen bir şehir değildi. İstanbul aynı zamanda Türk milletinin bir dönemki kızıl elmasıydı. Şimdi ise bu kızıl elma ellerinden alınmaya çalışılıyordu. Türk milleti bunu engellemek, yurdunu kurtarmak için mücadeleye atılacak ve İstanbul'u kurtaracaktı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the political situation of Istanbul between 1918-1923 will be thin. Political conflicts arising from the occupation, partisanship, the situation of the High Commissioners of the Entente countries, the situation of the Muslim-non-Muslim Ottoman State will be evaluated. In particular, our work will focus on your field. The emergence of political parties in the Ottoman state, the operations of the Union and Progress Party, which left its mark on a period, for this reason, about the way of closeness, the situation of the sultan. On the other hand, in the process of Mustafa Kemal, the way to Anatolia and the process of national struggle, messages to Anatolia will also be mentioned. The project deals with the internal political dynamics of Istanbul at home between 1918-923 and the equipment in Anatolia, small versions of the Turkish nation, and the recovery and defense of the mother. Again, government crises, those whose governments are weak against occupations, the statesman's building at that time are also discussed. The effect of the home occupiers in Anatolia on the Turks, the excitement of Istanbul after the occupation of Izmir by their children, and the people of Istanbul in time will grow even further than the estimates. Istanbul was just an occupied city. Istanbul was also the red apple of the Turkish nation for a while. Now this red apple was being tried to be taken from them. The Turkish nation would fight to save him and I would save Istanbul.