ABD ve Avrupa Birliği kapsamında terörist ve özgürlük savaşçısı kavramlarının Nelson Mandela ve Leyla Halid örneği üzerinden incelenmesi
Analyzing terrorist and freedom fighter concepts within the scope of the USA and the European Union by using the example of Leyla Halid and Nelson Mandela
  1. Tez No: 697655
  2. Yazar: NİLÜFER ÖNEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT JANE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Terörizm Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Terörizm, toplumların istikrarına zarar veren, sivil halka korku salan şiddet eylemleridir. Bu tez çalışmasında tanımı yapılan fakat kimin terörist olduğunun üzerine uzlaşı sağlanamayan terörizm, terörist ve özgürlük savaşçısı kavramları ulusal ve uluslararası hukuk çerçevesinde analiz edilmiştir.“ABD ve Avrupa Birliği Kapsamında Terörist ve Özgürlük Savaşçısı Kavramlarının Leyla HALİD ve Nelson MANDELA Örneği Üzerinden İncelenmesi”başlıklı tez çalışması üç ana bölümden oluşmaktadır: İlk bölümde; terörizm tanımına yönelik farklı bakış açılarına yer verilmiş, özgürlük savaşçısı ile teröristin arasındaki farka kullandıkları şiddetin meşruluğuna değinilmiştir. İkinci bölümde, Nelson Mandela'nın hayatı ve Güney Afrika Cumhuriyeti'ndeki ırk ayrımın tarihsel süreci ele alınmıştır. Irk ayrımının kurumsallaştığı yıllar ve siyah direniş hareketlerinin mücadelesine yer verilen ikinci bölümde, Mandela'nın şiddete başvurma nedenleri ve Apartheid rejiminin son bulmasındaki stratejileri analiz edilmiştir. Tez çalışmasının üçüncü bölümünde, Filistinli hava korsanı Leyla Halid'in hay4atına ve direniş mücadelesine değinilmiştir. Bu bağlamda Filistin–İsrail sorununun arka planı incelenmiş ve Filistin direnişine giden sebepler tarihsel süreç içerisinde ele alınmıştır. Mandela ve Halid son bölümde Tarihsel süreçlerin yanı sıra ABD ve AB'nin terörizm yaklaşımları çerçevesinde değerlendirilmiştir. Yapılan araştırmaya göre; ABD ve AB'nin terörizm tanımı kapsamında ele alınan Mandela ve Halid'in terörist kabul edilme(me)si; ABD ve AB'nin terörist tanımlarının yanında bu direnişçilerin bulunduğu bölgelerdeki ABD ve AB çıkarları da etkili olmuştur. Mandela ve Halid'in başvurduğu eylemler, Frantz Fanon'un şiddetin meşruluğu kavramı bağlamında ele alınmış ve hangi durumlarda şiddetin meşru kabul edilebileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Terrorism is the act of violance that harms the stability of a society and spreads fear among civilians. The terms such as terrorism, terrorist and freedom fighter are described in this research and have been analysed within the scope of national and international law. The thesis research which is titled as "Analyzing Terrorist And Freedom Fighter Concepts Within The Scope Of The Usa And The European Union By Using The Example Of Leyla Halid and Nelson Mandela'' consists of three main sections: In the first section; different perspectives on the definition of terrorism are given coverage and the difference between a terrorist and a freedom fighter and the legitimacy of their use of violance are discussed. In the second section; The life of Nelson Mandela and the historical process of The Republic of South Africa's race discrimination are adressed. In the second section, which covers the years that race discrimination was institutionalised and the struggle of black resistance movements, the reasons of Mandela's resort to violance and the strategies of termination of Apartheid regime are analysed. In the third section of the thesis research which is the last section, Palestinian skyjacker Leyla Halid's life and her resistance struggle are adressed. In this context, the background of Palestine-Israel problem is analyzed and the reasons that led to Palestinian resistance are analyzed within the scope of historical process. And in the last section, the reasons of the USA's and EU's acceptance or nonacceptance of these two people as terrorists are discussed. According to the research that is conducted, the (non)acceptance of Mandela and Halid as terrorists within the context of the terrorist description of the USA and the EU was effective due to the USA's and the EU's description of terrorism and the benefit of the USA and the EU in the regions that these resisters stayed. The actions that Mandela and Halid have taken are discussed in the context of Frantz Fanon's legitimacy of violance term and on what conditions is violance considered legitimate is assessed.