A case study on the applicability of interdisciplinary approaches in high school science and mathematics lessons from perspective of teachers
Öğretmen bakış açısı ile lise fen ve matematik derslerinde disiplinlerarası yaklaşımların uygulanabilirliği üzerine bir vaka çalışması
- Tez No: 697667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERVİN OYA TANERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırma, disiplinlerarası çalışmaların lise düzeyinde fen ve matematik alanlarında eğitime entegre edilmesinin uygulanabilirliğini ve bu çalışmaların eğitim sistemine entegrasyonun önündeki olası engelleri tartışmayı amaçlamaktadır. Araştırmada veri toplamak amacı ile döküman analizi, yapılandırılmamış gözlem yapılmış ve yarı yapılandırılmış görüşme dizayn edilmiştir. Görüşme soruları iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde demografik bilgiler; ikinci bölümde ise disiplinlerarası çalışmaların lise fen ve matematik alanlarında yapılabilirliği, uygulanma öncesi veya uygulanma esnasında oluşabilecek engeller, öğretmen ve öğrenci hazırbulunuşlukları ile disiplinlerarası eğitimin yararları sorulmuştur. Görüşmeye özel bir lisede çalışan 13 öğretmen katılmıştır. Araştırmanın bulguları lise düzeyinde fen ve matematik alanları arasında disiplinlerarası çalışmaların yapılmadığını göstermektedir. Öğretmen görüşlerine göre disiplinlerarası çalışmaların uygulanabilirliğinin artması için eğitim programları arasında disiplinlerarası bağlantıların fazla olması, öğretmen ve öğrencinin hazırbulunuşluk seviyesinin yüksek olması, yapılacak çalışmanın içeriğinin detaylı planlanması ve okul kültürünün disiplinlerarası çalışmaların yapılmasına uygun olması gerekmektedir. Ayrıca öğretmen görüşlerinde disiplinlerarası çalışmaların yapılabilirliğinin önündeki engeller için ise farklı disiplin öğretmenleri arası iletişimin kopuk oluşu, test merkezli bir eğitim-öğretimin esas oluşu sebebiyle hem öğrenci hem de öğretmende motivasyon olmayışı ve zaman eksikliği sebep gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to discuss the feasibility of integrating interdisciplinary studies into education in the fields of science and mathematics at the high school level and possible barriers to the integration of these studies into the education system. In order to collect data, document analysis and informal observation were made, semi-structured interviews were designed. Interview questions consist of two parts. In the first part, demographic information; in the second part, the feasibility of interdisciplinary studies in high school science and mathematics, obstacles that may occur before or during implementation, teacher and student readiness, and the benefits of interdisciplinary education were asked. 13 teachers working in a private high school participated in the interview. The findings of the study show that interdisciplinary studies performed between the fields of science and mathematics at high school level. According to teachers' opinions, in order to increase the applicability of interdisciplinary studies, interdisciplinary connections between education programs should be high, the level of readiness of the teacher and the student should be high, the content of the work to be done should be planned in detail and the school culture should be suitable for interdisciplinary studies. In addition, the reasons for the obstacles in front of the feasibility of interdisciplinary studies in the opinions of the teachers are the lack of communication between the teachers of different disciplines, the lack of motivation in both the student and the teacher due to the fact that a test-centered education is essential, and the lack of time.