The relationship between the ESG performance and financial performance of environmentally sensitive industries; A comparison between emerging and developed markets
Çevreye duyarlı endüstrilerin ESG performansı ile finansal performansı arasındaki ilişki; Gelişmiş ve gelişmekte olan piyasalar arasındaki karşılaştırma
- Tez No: 697678
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÇANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tezin amacı, çevreye duyarlı sektörlerden şirketlerin ESG performansının finansal performansları üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmadığını incelemektir. Bu tez aynı zamanda, çevreye duyarlı şirketlerin ESG performansının finansal değeri ve kurumsal finansal performans üzerindeki etkisinin gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere nasıl farklılaştığını da araştırmaktadır. Bu çalışmanın örneklemini, gelişmiş ülkelere ait 305 ve gelişmekte olan ülkelerden 78 şirket olmak üzere, çevreye duyarlı 383 şirket oluşturmaktadır. Thomson Reuters Eikon veri tabanından 10 yıllık ESG performans skorları ve finansal performans verileri toplanmış ve bu kurumların ESG performanslarının finansal performanslarına etkisini değerlendirmek için panel regresyon analizleri yapılmıştır. Bulgularımız, çevreye duyarlı şirketlerin genel ESG performansı paydaş teorisi yerine hissedar teorisini destekleyen sermaye getirisi (ROE) ve Tobin's Q getirisi ile anlamlı pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir. Çalışmamızın sonuçları gelişmiş ülkelerdeki çevreye duyarlı şirketlerin genel ESG performansının ROE ve Tobin's Q üzerinde önemli ölçüde olumlu bir etkiye sahip olduğunu, buna karşın gelişmekte olan ülkelerdeki çevreye duyarlı şirketlerin ESG performans puanının kullanılan finansal performans ölçümlerinden herhangi biri ile önemli bir etkisinin olmadığını ortaya koymaktadır. Bulgularımız, çevreye duyarlı şirketlerin ESG performansının finansal performans üzerindeki etkilerinin gelişmiş ülkelerde gelişmekte olan ülkelere göre daha güçlü olduğunu göstermektedir. Bulgular ayrıca, ESG tartışmaları puanının piyasa değerlemesi veya Tobin'in Q'su ile pozitif bir ilişkisi olduğunu ve etkinin gelişmekte olan piyasa bağlamında daha önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışma, çevreye duyarlı şirketlerin ESG-finansal performans ilişkisinin ve ESG operasyonlarının ve girişimlerinin değer yaratma kabiliyetinin hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin yasal ve ekonomik bağlamlarından daha iyi anlaşılmasını sağlarmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the thesis is to investigate whether the ESG performance of the corporations from environmentally sensitive industries has any effects on their financial performance. Additionally, this thesis investigates how the financial value and the impact of the ESG performance on the corporate financial performance of environmentally sensitive corporations differs between developed and emerging countries. The sample of this thesis consists of 383 unique environmentally sensitive corporations where 305 corporations belong to developed countries and 78 corporations are from emerging countries. The ESG performance scores and financial performance data of a period of 10 years have been collected from the Thomson Reuters Eikon database and panel regression analyses have been carried out to evaluate the impact of the ESG performance of these corporations on their financial performance. Our findings show that the overall ESG performance of the environmentally sensitive corporations has a significantly positive relationship with the return on equity (ROE) and Tobin's Q which supports the stakeholder theory instead of the shareholder theory. The results of our study also present that, the overall ESG performance of the environmentally sensitive corporations from developed countries has a significantly positive impact on the ROE and Tobin's Q whereas the ESG performance score of the environmentally sensitive corporations from emerging countries does not have any significant relationship with any of the financial performance measurements used. Our findings suggest that the impacts of the ESG performance of the environmentally sensitive corporations over the financial performance are stronger in the developed countries than the emerging countries. The findings also reveal that the ESG controversies score has a positive relationship with the market valuation or Tobin's Q and the impact is more significant in the emerging market context. This study adds a better understanding of the ESG-financial performance relationship of the environmentally sensitive corporations and the value-creating ability of ESG operations and initiatives from both developed and emerging countries' legal and economical contexts.