Çevresel, sosyal ve yönetişim skorunun finansal performans üzerine etkisi: Borsa İstanbul'da faaliyet gösteren seçili şirketler üzerine bir inceleme
The impact of environmental, social, and governance scores on financial performance: An analysis of selected companies listed on Borsa Istanbul
  1. Tez No: 954273
  2. Yazar: ECE KEPENEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİT KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Son yıllarda sosyal bilimlerde hatırı sayılır bir ilgiye konu olan sürdürülebilirlik kavramının tarihsel temellerine bakıldığında 1970li yıllara kadar giden bir geçmişi bulunmaktadır. İlginin artışı bu konunun hem bilimsel literatüre hem de ticari yaşama etkilerini içeren bir dizi yeni bakış açıları sunmaktadır. Piyasa değeri bakış açısıyla işletmelerin bu alanda yaptıkları çabalar hem performansa hem de paydaş ilişkilerine olumlu yansımalar içermektedir. Günümüz dünyasında işletmelerin performans kriterlerinin yanı sıra sürdürülebilirliğin temel boyutları olan çevresel, sosyal ve yönetişim kriterlerine uyum sağlamaları beklenmektedir. İşletmelerin finansal performansına dair bu kriterlerin etkisi konusunda literatürde bir fikir birliği bulunmamaktadır. Bu kapsamda Borsa İstanbul'da işlem gören firmaların çevresel sosyal ve yönetişim skorları ile finansal performansları arasındaki ilişki bu tezin ana konusunu oluşturmaktadır. Bu amaç doğrultusunda bu tezin özgünlüğünü oluşturan faktör daha önce literatürde yer alan çalışmalardan farklı olarak değişkenler arasında bir nedensellik ilişkisinin var olup olmadığının tespiti Dumitrescue-Hurlin Nedensellik Testi ile de incelenmektedir. Bağımlı değişkenler özkaynak karlılıkları ve aktif karlılıkları ele alınırken bağımsız değişken firmaların çevresel sosyal ve yönetişim skorları olarak belirlenmiştir. Çalışmada panel veri regresyon modellerinden havuzlanmış en küçük kareler modeli, sabit etkiler modeli ve rassal etkiler modeli uygulanmış, uygun modeli seçmek için Hausman Test yapılmıştır. Sonuç olarak firmaların çevresel, sosyal ve ekonomik skorları ile aktif kârlıkları ve özkaynak kârlılıkları arasında çift yönlü nedensellik ilişkisine ulaşılmıştır. Bu nedenle elde edilen bulgular iki yöntemde karşılaştırmalı olarak değerlendirilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of sustainability, which has attracted significant interest in the social sciences in recent years, has historical roots dating back to the 1970s. The growing attention to this topic has brought forth a series of new perspectives that influence both the academic literature and commercial practices. From a market value perspective, corporate efforts in this field have shown positive reflections on both performance and stakeholder relations. In today's world, companies are expected to align not only with financial performance criteria but also with the core dimensions of sustainability namely environmental, social, and governance (ESG) factors. However, there is no consensus in the literature regarding the impact of these criteria on firms' financial performance. In this context, the relationship between the ESG scores and financial performance of firms listed on Borsa Istanbul constitutes the main subject of this thesis. In line with this objective, the originality of the study lies in its investigation of the potential causality between the variables, which is examined through the Dumitrescu-Hurlin causality test an approach not commonly applied in prior studies. The dependent variables are return on equity (ROE) and return on assets (ROA), while the independent variables are the firms' environmental, social, and governance (ESG) scores. In the analysis, panel data regression model including pooled OLS, fixed effects model, and random effects model are employed, and the Hausman test is conducted to determine the appropriate model. As a result, a bidirectional causality is found between the firms' ESG scores and their ROA and ROE. Therefore, the findings have been evaluated comparatively using both approaches.