Duygusal emeğin örgütsel özdeşleşme ve örgütsel yabancılaşma üzerindeki etkisinde öz yeterlilik algısının düzenleyici rolü
The moderator role of self efficacy perception in effect of emotional labor on organizational identification and organizational alienation
  1. Tez No: 697844
  2. Yazar: ADEM GEDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN ORDUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı Sakarya ilinde bulunan kamu kurumunda çalışan öğretmenlerin duygusal emeğin örgütsel özdeşleşme ve örgütsel yabancılaşma üzerindeki etkisinde öz yeterlilik algısının düzenleyici rolünü ortaya koymaktır. Çalışmanın ilk dört bölümünde kuramsal çerçevede sunulan duygusal emek, örgütsel özdeşleşme, örgütsel yabancılaşma ve öz yeterlilik algısı değişkenleri ile demografik değişkenler arasındaki ilişkiler ortaya konmuştur. Kamu okullarında çalışmanın yapıldığı dönemde görevde olan 283 öğretmenden anket yoluyla elde edilen veriler, beşinci bölümde SPSS 25.0 programı kullanılarak istatistiksel yöntemlerle açıklanmış ve bu değişkenler arası ikili ilişkiler ve düzenleyici ilişkiler incelenmiştir. Duygusal emek ile örgütsel özdeşleşme arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Duygusal emek ile örgütsel yabancılaşma arasında negatif ve anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Yüzeysel rol yapma ile sadakat arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki bulunmuştur. Derinden rol yapma ile ait olma arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki bulunmuştur. Samimi davranış ile sadakat arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki bulunmuştur. Yüzeysel rol yapma ile yetkisizlik arasında negatif yönlü ve anlamlı ilişki bulunmuşken yüzeysel rol yapma ve genel örgütsel yabancılaşma arasında negatif yönde ve anlamlı ilişki bulunmuştur. Derinden rol yapma ile kendine yabancılaşma arasında negatif yönde ve anlamlı; derinden rol yapma ile genel örgütsel yabancılaşma arasında negatif yönde ve anlamlı ilişki bulunmuştur. Samimi davranış ile anlamsızlık arasında negatif yönde ve anlamlı ilişki bulunmuştur. Elde edilen bulgular çalışmanın sonuç bölümünde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the moderator role of self-efficacy perception in the effect of emotional labor on organizational identification and organizational alienation of teachers working in public institution in Sakarya. In the first four chapters of the study, the relationships between emotional labor, organizational identification, organizational alienation and self efficacy perception variables presented in the theoretical framework and demographic variables were revealed. The data obtained through a questionnaire from 283 teachers who were on duty at the time of the study in public schools, were explained with statistical methods using the SPSS 25.0 program in the fifth chapter, and the bilateral relations and regulatory relations between these variables were examined. Positive correlations were found between emotional labor and organizational identification. Negative correlations were found between emotional labor and organizational alienation. A positive correlations was found between surface acting and loyalty. A positive correlations was found between deep acting and belonging. A positive correlations was found between sincere behavior and loyalty. While a negative correlations was found between surface acting and incompetence, a negative correlations was found between surface acting and general organizational alienation. There is a negative correlations between deep acting and self-alienation; A negative correlations was found between deep acting and general organizational alienation. A negative correlations was found between sincere behavior and meaninglessness. The obtained findings were interpreted in the conclusion part of the study.