Life after child's death: Three types of parental mourning
Evlat kaybından sonra yaşam: Üç çeşit ebeveyn yası
  1. Tez No: 697869
  2. Yazar: GÖKÇEN BULUT ÇEVRİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ CANEL ÇINARBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada, evlat kaybetmiş ebeveynlerle Yapısalcı Gömülü Teori (YGT) metodolojisi ile detaylı görüşmeler yapılmıştır. Bu araştırmanın sonunda, yas ve ölümden sonraki yaşamın kritik boyutlarını içeren teorik bir ebeveyn yas modeli sunulmuştur. Model üç yas çeşidi içerir; Cansız Yas, Eylem Yoluyla Yas ve Susturulmuş/Yasaklanmış Yas. Ebeveynlerin yas deneyiminin; evladın ölüm nedeni, suçluluk ve suçlama, ölen çocukla özdeşleşme, ebeveynlerin başa çıkma mücadeleleri ve benlik ve kimliğin yeniden yapılandırılmasına gibi bağlamlara bağlı olarak farklılaştığı gözlemlenmiştir. Araştırma kapsamında farklı yas tipleri ve ilgili kategorilerin nasıl bir etkileşim içinde olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, detailed interviews were conducted through Constructivist Grounded Theory (CGT) methodology with parents whose children died. At the end of this research, a theoretical model of parental mourning, including critical dimensions of grief and life after death, was presented. The model contains three modes of mourning; Lifeless Mourning, Mourning Through Action, and Muted/Forbidden Mourning. These three different mourning experiences of parents had different background aspects regarding parental attributions to cause of death, guilt and blame, identification with the deceased child, parental struggles to cope, and the reconstruction of self and identity.