Türk kamu bürokrasisinde istisnai kadro uygulamaları bakımından rektörlük özel kalem müdürlülerinin hak ve çalışma ilişkileri üzerine bir araştırma
A study on the rights and labor relations of the rectorate private offices in terms of exceptional staff practices in the Turkish public bureaucracy
  1. Tez No: 697879
  2. Yazar: FATİH KARABACAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN KALAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Devletlerin varoluşsal gayesi yurttaşlarına asgari düzeyde ve adil refah hizmetleri sunmak ile efektif bir bürokratik işleyiş sağlamaktır. Bu noktada her iki gayenin de hayata geçirilmesi amacıyla kamu nezdinde birçok pozisyonda istihdam olanağı meydana getirilmektedir. Bu pozisyonlardan bir tanesi de“Özel Kalem Müdürlüğü”dür. Üst yönetici veya bürokratların sekretarya işleri ve çalışma planlarının hazırlanmasından mesul olan söz konusu kadrolar yapılan işin mahiyeti sebebiyle düzensiz bir çalışma ilişkisi özelliğine sahiptir. Kaleme alınan tez çalışması kapsamında ülkemizde devlet üniversitelerinde çalışan özel kalem müdürlerinin çalışma koşulları ve iyilik hallerinin belirlenmesi ve bu pozisyonlar için daha insani ve efektif bürokratik yapıyı teşvik edecek yeni bir model önerisinde bulunulmuştur. Üç bölümden meydana gelen tezin ilk bölümünde bürokrasi kavramı çerçevesinde çalışma edimi incelenmiş, ikinci bölümde özel kalem müdürlüğünün mevzuattan gelen görev tanımlaması verilmiş son bölümde ise devlet üniversitelerinde çalışan özel kalem müdürlerinin katılımı ile gerçekleştirilen nicel araştırmanın sonuçları üzerinden yeni bir çalışma modeli sunulmaya çalışılmıştır. Gerçekleştirilen nicel araştırma sonucunda özel kalem müdürlüğü mesleğinin bu işi yapan fertlerde fiziksel ve psikolojik anlamda ciddi tahribatlara yol açtığı, farklı üniversitelerde çalışan özel kalem müdürleri arasında ücret alacağına ilişkin ciddi farkların olduğu ve özel kalem çalışanlarının iş güvencesinin sağlanması ile onların refah ve iyilik hallerinin geliştirilmesi adına istisnai kadro ve mesleğe özel bir çalışma mevzuatının gerekliliği ortaya çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
The existential purpose of the states is to provide minimum and fair welfare services to their citizens and to provide an effective bureaucratic operation. At this point, employment opportunities are created in many positions before the public in order to realize both goals. One of these positions is“Private Office Manager”. The said staff, who are responsible for the secretariat works and preparation of the work plans of the top managers or bureaucrats, have an irregular working relationship due to the nature of the work done. Within the scope of the thesis study, a new model has been proposed to determine the working conditions and well-being of the private office managers working in state universities in our country and to encourage a more humane and effective bureaucratic structure for these positions. In the first part of the thesis, which consists of three parts, the act of working within the framework of the concept of bureaucracy was examined, in the second part, the job definition of the private secretary's directorate was given, and in the last part, a new working model was tried to be presented based on the results of the quantitative research carried out with the participation of private office managers working in state universities. As a result of the quantitative research carried out, it is seen that the profession of the private secretary causes serious physical and psychological damage to the individuals who do this job, that there are serious differences in the remuneration of the private office managers working at different universities, and that there is an exceptional situation in order to provide job security and improve their welfare and well-being. The necessity of a labor legislation specific to staff and profession has been revealed.