Üniversite öğrencilerinde duygusal zekâ, belirsizliğe tahammülsüzlük ve yaşam doyumu arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationship between emotional intelligence, tolerance to uncertainty and life satisfaction in university students
- Tez No: 697996
- Danışmanlar: DOÇ. DURMUŞ ÜMMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çalışmanın amacı duygusal zekâ, belirsizliğe tahammülsüzlük ve yaşam doyumu arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda İstanbul ilinde çeşitli devlet ve özel üniversitelerde öğrenim gören 550 lisans ve lisansüstü öğrencilere online anket uygulamasıyla çalışma gönüllülük esasına dayanılarak gerçekleşmiştir. Bu amaca yönelik araştırmaya katılan katılımcılara veri toplama aracı olarak,“ Schutte Duygusal Zekâ Ölçeği”,“Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği”ve“Yaşam Doyumu Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanmış olan“Demografik Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda çalışmaya katılan öğrencilerin duygusal zekâ düzeyinin cinsiyet, barınma türü açısından anlamlı şekilde farklılaştığı görülürken, medeni durum, üniversite türü, gelir durumu, sınıf düzeyi, kardeş sayısı, ebeveyn durumu, anne ve baba eğitim düzeyi, kronik rahatsızlık, spor yapma ve psikolojik yardım değişkenleri açısından anlamlı şekilde farklılaşmadığı görülmüştür. Belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyinin cinsiyet, üniversite türü ve spor yapma değişkenleri açısından anlamlı bir şekilde farklılaştığı görülürken, medeni durum, sınıf düzeyi, gelir durumu, kardeş sayısı, barınma türü, ebeveyn durumu, anne ve baba eğitim düzeyi, kronik rahatsızlık ve psikolojik yardım değişkenleri açısından anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı görülmüştür. Yaşam doyumu düzeyinin cinsiyet ve gelir durumu değişkenleri açısından anlamlı bir şekilde farklılık görülürken, medeni durum, üniversite türü, sınıf düzeyi, kardeş sayısı, barınma türü, spor yapma, ebeveyn durumu, anne ve baba eğitim düzeyi, kronik rahatsızlık ve psikolojik yardım değişkenleri açısından anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı görülmüştür. Araştırmada elde edilen bulgulara göre; duygusal zekâ, belirsizliğe tahammülsüzlük ve yaşam doyumu arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Belirsizliğe tahammülsüzlüğün yaşam doyumunu negatif yönde, duygusal zekânın yaşam doyumunu pozitif yönde etkilediği saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar bulgular ışığında tartışılmış ve gelecekte yapılacak çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to decipher the relationship between emotional intelligence, tolerance to uncertainty and life satisfaction. In accordance with this purpose, 550 undergraduate and graduate students studying at various public and private universities in Istanbul province have been working with the online survey application on a voluntary basis. The“Schutte Emotional Intelligence Scale”,“Uncertainty Intolerance Scale”and“Life Satisfaction Scale”and the“dEmographic Information Form”prepared by the researcher were used as a data collection tool for the participants participating in the study for this purpose. In the analysis of the data, t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation and regression analyses were used. Emotional intelligence levels of the students who participated in the research study as a result of gender, while appear to differ significantly in terms of housing type, marital status, college type, income status, grade level, number of siblings, parental status, parental education level, chronic discomfort and psychological help in terms of sport, it was observed that the variables are not significantly different. The level of intolerance of uncertainty, gender, sport type, and appear to differ in terms of variables in a meaningful way while in university, marital status, grade level, income status, number of siblings, type of housing, parental status, parental education level, chronic discomfort, and it was observed that in terms of psychological variables is not significantly different. Levels of life satisfaction, gender and income appear to differ in terms of variables in a meaningful way while the status, marital status, college type, grade level, number of siblings, type of housing, sport, parental status, parental education level, chronic discomfort, and it was observed that in terms of psychological variables is not significantly different. According to the findings obtained in the DEC, statistically significant relationships were found between emotional intelligence, intolerance to uncertainty and life satisfaction. It has been found that intolerance to uncertainty negatively affects life satisfaction, and emotional intelligence positively affects life satisfaction. The results obtained were discussed in the light of the findings and suggestions were made for future studies.