Afşin-Elbistan koşullarında bazı fasulye (phaseolus vulgaris L.) çeşitlerinde verim ve verim unsurları üzerinde bir araştırma
A Research on yield and yield components of some bean varieties (phaseolus vulgaris L.) in Afşin-Elbistan conditions
- Tez No: 85353
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇÖLKESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Abdulsetter BAYRAM ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ AFŞİN-ELBİSTAN KOŞULLARINDA BAZI FASULYE (Phaseolus vulgaris h.) ÇEŞİTLERİNDE VERİM VE VERİM UNSURLARI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Abdulsetter BAYRAM KSU FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARLA BİTKİLERİ ANABİLİM DALI DANIŞMAN: Prof. Dr. Mustafa ÇÖLKESEN Yü: 1999, Sayfa: 32 Jüri : Prof. Dr. Mustafa ÇÖLKESEN : Yrd. Doç. Dr. Leyla CESURER : Yrd. Doç. Dr. İ. Ersin AKINCI ÖZET Bu çalışma, Afşin Elbistan koşullarında yüksek verimli fasulye çeşitlerini belirlemek amacıyla 1998 ydı yetiştirme döneminde yapdmıştır. Araştırmada materyal olarak Karacaşehir-90, Şahin-90, Şehirali-90, Yunus-90 çeşitleri, Esk- 855/676, 4F-675/1, 4F-2257, 4F-3271, 4F-2707, 4F-3130 hatları ve beş yerel çeşit kullanılmıştır. Bu çeşitlerde çıkış süresi, çiçeklenme süresi, bitki boyu, bitkide dal sayısı, bitkide bakla sayısı, baklada dane sayısı, 1000 dane ağırlığı ve dane verimi gibi özellikler incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, çeşitler bütün özellikler bakımından önemli ölçüde farklı bulunmuş ve en yüksek dane verimi Şehirali-90 çeşidinden (259.4 kg/da) elde edilmiştir. Bu çeşidi sırasıyla Yerli 4 (247.1 kg/da) çeşidi ve Esk- 855/676 (239.6 kg/da) hattı izlemiştir. En düşük dane verimi ise, Yerli 5 (125.9 kg/da) çeşidinden elde edilmiştir. Bununla beraber, dane verimi ile bitkideki bakla sayısı (r=0.516) ve 1000 dane ağırlığı (r=0.348) arasında olumlu ve önemli ilişki olduğu fakat çiçeklenme süresi (r=-0.263) arasında olumsuz ve Önemli bir ilişki bulunduğu belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Kuru Fasulye, Çeşit, Verim, Verim Komponentleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Abdulsetter BAYRAM ABSTRACT MSc THESIS A RESERCH ON YIELD AND YHCLD COMPONENTS OF SOME BEAN VARIETD2S (Phaseolus vulgaris L,> IN AFSIN-ELBISTAN CONDITIONS Abdulsetter BAYRAM DEPARTMENT OF FHCLD CROPS INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF KAHRMANMARAS SÜTÇÜİMAM Supervisor : Prof. Dr. Mustafa ÇÖLKESEN Year : 1999, Pages : 32 Jury: Prof. Dr. Mustafa ÇÖLKESEN Yrd. Doç. Dr. Leyla CESURER Yrd. Doç. Dr. İ. Ersin AKINCI ABSTRACT This study was conducted to determine bean varieties having high yield in afşin Elbistan conditions during the growing period of 1998. Karacaşehir-90, Şahin-90, Şehirali-90, Yunus-90, Esk-855/676, 4F-2257, 4F-3271, 4F-2707, 4F- 3130 varieties/lines and five local varieties were used as plant materyal in this experiement. Some plant characteristics such as germination time, flowering period, plant height, number of branches per plant, pod number per plant, seed number per plant, seed number per pod, 1000 seed weight and seed yield were investigated. According to the results, cultivars were significantly different for all the investigated characters and the highest seed yield was obtained from Sehirali-90 cultivars with 239.0 kg/da. This cultivar was followed by local variety 4 and Esk-855/676 line with 247.1 and 239.0 kg/da seed yield respectively. The lowest seed yield was also obtained from local variety 5 with 125.9 kg/da. However, There were positively and significantly correlations between the seed yield and pod number per plant (r=0.516) and 1000 seed weight (r=0.348) but there was negatively and positively correlation between the seed yield and flowering period (r=-0.263). Key Words : Dry Beans, Variety, Yield, Yield Components n