Psikolojik sermayenin kurumsal itibar üzerine etkisi
The effect of psychological capital on corporate reputation
  1. Tez No: 698158
  2. Yazar: MERAL AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET OZAN CİNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Gerçekleştirilen bu çalışma psikolojik sermaye ile kurumsal itibar arasındaki ilişkinin daha önce incelenmemiş olması ve kurumun dış çevresine etkilerinin incelenmesi açısından önem arz etmektedir. Bu bağlamda psikolojik sermayeyi desteklemeye yönelik çalışmalar kurumsal itibarın artmasına sebep olarak görülerek, psikolojik sermayenin kurumsal itibar üzerinde pozitif etki oluşturacağı varsayımı ile bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Psikolojik sermaye ile kurumsal itibar ilişkisi denilince örgüt üyelerinin psikolojik sermaye düzeyleri ile yine örgüt üyelerinin kurumu algılarken zihinlerinde canlanan itibar olgusu arasındaki ilişkiden söz edilmekte ve dolayısıyla çalışma kapsamında bu ilişki bütün yönleri ile inceleme alanı bulmuştur. Daha detaylı söz etmek gerekirse psikolojik sermayenin boyutları; öz yeterlilik, umut, iyimser olmak ve dayanıklılık ile kurumsal itibarın alt boyutları olan duygusal çekicilik, vizyon ve liderlik, hizmet ile ürünler, sosyal sorumluluk, çalışma alanı, ekonomik performans arasındaki ilişki incelenmiştir Araştırmanın örneklemini, evren içerisinden kolayda örneklem yöntemi ile seçilen, Giresun Üniversitesi Merkez ve İlçelerdeki birimlerde İdari Personel olarak çalışan 203 katılımcı oluşturmaktadır. Yapılan analizlerde; araştırmaya katılanların sosyo-demografik profili, açımlayıcı faktör analizi, iç tutarlılık analizi, araştırma değişkenlerine yönelik betimsel analiz, fark testleri, araştırma değişkenleri arasındaki ilişki için korelasyon analizi ve regresyon analizleri yer almaktadır. Yine bu çalışmada; araştırmaya katılanların cinsiyeti, yaşı, geliri, eğitim durumu, medeni hali ve unvanı v.b. demografik değişkenler incelenmiş ve elde edilen analiz sonuçları yorumlanmıştır. Sonuç olarak yapılan bu çalışmada kurumsal itibar ile psikolojik sermaye arasındaki ilişki irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The current study is important in terms of examining the relationship between psychological capital and corporate reputation and its effects on the external environment of the institution. In this context, upon the consideration of the studies aimed at supporting psychological capital as a reason of the increase in corporate reputation, this study was carried out with the assumption that psychological capital will have a positive effect on corporate reputation. As for the relationship between psychological capital and corporate reputation, the relationship between psychological capital levels of organization members and the reputation phenomenon that comes to organization members' minds while perceiving the institution is mentioned; therefore, this relationship was examined in all aspects within the scope of the study. In further detail, the dimensions of psychological capital and the relationship between self-efficacy, hope, optimisim, and endurance and the sub-dimensions of corporate reputation such as emotional appeal, vision and leadership, service and products, social responsibility, field of work, and economic performance were analysed. The sample of the study was selected with the convenience sampling method and consisted of 203 participants working in Giresun University as administrative staff. The analysis includes the socio-demographic profile of the participants, exploratory factor analysis, internal consistency analysis, descriptive analysis for research variables, difference tests, and correlation and regression analyses. Furthermore, the demographic variables such as the gender, age, economic income, educational status, marital status, and title of the participants were analysed and the results obtained were interpreted in the study. In conclusion, the current study probes into the relationship between corporate reputation and psychological capital.