The role of workforce diversity on trust and employee performance
İş gücü çeşitliliğinin güven ve çalışan performansı üzerindeki rolü
- Tez No: 698162
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ENGİN ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Örgütsel düzeyde, kültürel çeşitliliğe duyulan ilgi, öncelikle işletmelerin uluslararasılaşmasına ve esas olarak göç ve yabancı işçiler yoluyla işgücünün bileşiminde bir yön değiştirmeye neden olan küresel ekonomi nedeniyle çok önemlidir. Daha fazla işletmenin küresel ekonomiye girmesiyle kültürel çeşitlilik, gelişimin önemli bir tamamlayıcısı haline gelmektedir. Bu, çeşitliliğin, çalışanların gelişimi için hayati önemde olduğu varsayımına yol açar. Personel gelişimi için kritik olduğu sonucunu da beraberinde getirmektedir. Bu temel inanç, karar verme pozisyonundaki kişileri, zorlukları başa çıkmak ve faydaları ile ilgilenmek de dahil olmak üzere, kültürel çeşitliliği kabul etmeye ve ona değer vermeye zorlar. Bu bilimsel araştırmanın amacı, kültürel çeşitliliğin çalışan performansı üzerindeki etkilerini, güvenin aracılık rolü ile Irak Akademisyenler Sendikası kuruluşu üzerinden incelemektir. Bu araştırma, Irak'taki akademik uzmanlara 400 anket dağıtılarak gerçekleştirilmiştir. Yanıt parametrelerinin sonucu, çeşitliliğin, çalışanların başarısı üzerinde önemli bir etkisinin olduğudur.
Özet (Çeviri)
At the organizational level, concern for cultural diversity (CD) is paramount, owing primarily to the global economy, which has resulted in the internationalization of businesses and a shift in the composition of the workforce, principally through immigration and foreign workers. CD is becoming an essential complement to development as more firms enter the global economy. This variety leads to the assumption that it is vital to the development of employees. It has led to the conclusion that it is critical to staff development. This underlying conviction forces individuals in decision-making positions to accept and value CD, including dealing with its challenges and benefits. The objective of this scientific research is to investigate the effects of cultural diversification on employee performance with the mediating role of trust by an organization that is the Iraqi academics Syndicate. This research was carried out by circulating 400 questionnaires to academic professionals in Iraq. The finding of the response parameters was that there is a substantial effect of diversity on the success of employees with the mediating role of trust.