Demokrasi, siyasi temsil ve kadınlar: Türkiye, Hindistan ve Yeni Zelanda üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
Democracy, political representation and women: A comparative study on Turkey, India and New Zeland
  1. Tez No: 698340
  2. Yazar: MELEK KAYMAZ MERT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ECE ÜNSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 443
Özet
Siyasi temsil, yurttaşların oy kullanıp kendilerini yönetecek temsilcileri seçmeleri ile ilgili olarak, günümüz demokrasileri için oldukça önemli bir kavramdır. Kadınların siyasette temsil edilmeleri oldukça yeni bir kavramdır ve günümüzde de hâlen kamusal alanda erkeklerle eşit temsil edilmemektedirler. Bu çalışmanın amacı, kadınların birer yurttaş olarak siyasette eksik temsil edilmeleri meselesini karşılaştırmalı bir bakış açısı ile incelemektir. Çalışmada, kadının siyasi temsil ve katılımının Türkiye, Hindistan ve Yeni Zelanda karşılaştırması üzerinden bir değerlendirmesi yapılmış, siyasette kadınların yeterince aktif bir biçimde yer almamalarının, parlamentolarda ve diğer önemli karar alma mekanizmalarında eşit temsil edilmemelerinin nedenlerine ulaşmak hedeflenmiştir. Yeni Zelanda'da Hindistan ve Türkiye ile karşılaştırıldığında parlamento, bakanlıklar ve diğer önemli karar alma mekanizmalarında kadınlar daha yüksek oranda temsil edilmektedirler. Türkiye ve Hindistan'da ise toplumsal ataerki ve siyasetin eril yapısı, kadınları önemli karar alma mekanizmalarının dışına itmektedir. Araştırmaya konu olan üç ülkeden kadın siyasetçilerin katılımı ile gerçekleşmiş alan araştırmasının sonuçlarına göre; özellikle Türkiye ve Hindistan'da kadınlar siyasete atılma sürecinde ciddi zorluklarla karşılaşmakta, bu zorluklar siyasete atıldıktan sonra da devam etmektedir. Siyaseti erkek işi olarak gören anlayış, Türkiye ve Hindistan'da daha baskındır. Yeni Zelanda'da ise kadınlar uzun yıllar siyasetin içerisinde olduklarından, siyasette toplumsal cinsiyet ayrımı daha az açığa çıkmaktadır. Ancak birbirinden oldukça farklı bu üç ülkede, kadınların siyasette yaşadıkları sorunlar benzerdir.
Özet (Çeviri)
Political representation, appertaining to citizen's voting for the representatives that will govern them, is a concept that is really essential for today's democracies. Representation of women in politics has been quite late and they are still not equally represented in the public sphere with men today. The aim of this study is to examine the underrepresentation of women as citizens in politics from a comparative perspective. In the study; political representation and participation of women over the comparison of Turkey, India and New Zealand have been assessed and the reasons why women are less represented in important decision-making mechanisms such as parliaments, ministries etc. Compared with India and Turkey, in New Zealand, a higher proportion of women are represented in parliament, ministries and other important decision-making mechanisms. In Turkey and India; social patriarchy and the masculine nature of politics push women out of important decision-making mechanisms. According to the results of the field study conducted with the participation of women politicians from the three countries subject to the study; women face serious difficulties in the excretion of women in politics in Turkey and India and these difficulties are continuing when they become politicians. The insight which sees the politics as a men's work is more dominant in Turkey and India. In New Zealand; since women have been in politics for many years, a less gender-based understanding has been formed in politics. When these countries, different from each other, are compared, we see that the problems women encounter are similar to each other.