Foucault, neoliberalism, freedom
Foucault, neoliberalizm, özgürlük
  1. Tez No: 698361
  2. Yazar: SIRMA SEVAND ATAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA KEMAL KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Toplumsal Düşünce Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışmasında neoliberal rasyonalite ve neoliberal hakikat oyunlarına temel olan fikir ve ilkelerin Michel Foucault tarafından ortaya konduğu şekilde araştırılması ve bu fikir ve ilkelerin neoliberalizmin doğuşundan bugüne geçirdiği değişim sürecinin mercek altına alınması hedeflenmiştir. Michel Foucault College de France'da verdiği derslerde ve özellikle Toplum Savunulmalı, Güvenlik, Toprak, Nüfus ve Biopolitikanın Doğuşu'nda neoliberal hakikat rejimini araştırmıştır. Politik ekonomi, rekabet ve şirket özne ilkeleri neoliberal toplum ve öznelliğin kurulmasında belirleyici bir rol oynamıştır; bireysel özgürlük ideali neoliberal hakikat rejimi tarafından kolektif özgürlüğe olan inancını kaybetmiş yönetilebilir bireyler yaratmak için kullanılmıştır. Bu tez, neoliberalizmin bireylerden her geçen gün artan fedakarlık talebi karşısında neoliberal rasyonalitenin fikir ve ilkelerinin bugünün toplumu açısından geçerliliğini yitirdiğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the neoliberal rationality and the ideas and principles of the neoliberal truth games as presented by Michel Foucault in his writings and the changes that these ideas and principles have undergone since the birth of neoliberalism. Michel Foucault explored the truth regime of neoliberalism in his lectures at College de France, particularly in Society Must be Defended, Security, Territory, Population and The Birth of Biopolitics. The principles of political economy, competition and enterprise subject have played a defining role in the constitution of subjectivity and of the society of neoliberalism; the ideal of individualistic freedom has been exploited by the truth regime of neoliberalism to create governmentelizable individuals who have lost their faith of and means for collective freedom. I argue that the principles and ideas of the neoliberal rationality have lost their relevance in today's society.