Çevrimiçi davranışsal reklamcılık; Tüketicinin kişiliklerine ve algı özelliklerine göre reklamların etkileri
- Tez No: 698373
- Danışmanlar: PROF. DR. GRESİ SANJE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
İnternet her ne amaçla kullanılıyor olursa olsun, internet kullanıcılarının en sık karşılaştığı ortak içerik internet reklamlarıdır. İnternet reklamları ise günümüzde web teknolojilerinin gelişimi ile birlikte artık kullanıcılara, onların ilgi alanlarına yönelik olarak gösterilmektedir. Bunu gerçekleştirmek adına içerik ve servis sağlayıcılar kullanıcıların ilgi alanlarına ait verileri, çoğunlukla onların izni olmadan, internette sergilediği davranışlardan elde etmektedir. Çevrimiçi davranışsal reklamcılık adı verilen bu reklamcılık türü, pazarlama açısından bakıldığında tüketiciler üzerindeki etkileri, hukuki açıdan bakıldığında ise özel hayatın gizliliğinin ihlali gibi çeşitli tartışmalara yol açmaktadır. Son yıllarda reklamcılık sektörünün dijital ortama taşınmasıyla ortaya çıkan reklam iletişimindeki yeni alanlardan biri de çevrimiçi davranışsal reklamcılık uygulamalarıdır. Özellikle kişisel verilere dayanarak üretilen bu reklam türünde çevrimiçi tüketicinin bilgi düzeyleri, farkındalıkları ve algılamalarının anlaşılması reklamverenler, yasal belirleyiciler ve tüketiciler açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmada çevrimiçi davranışsal reklamcılığın tüketiciler üzerindeki etkileri 407 kişi ile gerçekleştirdiğimiz anket çalışmasından elde ettiğimiz veriler ışığında değerlendirilmiştir ve Anova modeli uygulanması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Whatever the internet is used for, the most common content that internet users encounter is internet advertisements. Internet advertisements, on the other hand, are now shown to users and their interests, with the development of web technologies. In order to achieve this, content and service providers obtain data on the interests of users from their behavior on the Internet, often without their consent. This type of advertising, called online behavioral advertising, leads to various debates, such as its effects on consumers from a marketing perspective, and a violation of privacy from a legal perspective. One of the new areas in advertising communication that has emerged with the move of the advertising industry to the digital environment in recent years is online behavioral advertising practices. It is important for advertisers, legal determinants, and consumers to understand the knowledge levels, awareness and perceptions of the online consumer, especially in this type of advertisement produced based on personal data. In this study, the effects of online behavioral advertising on consumers were evaluated in the light of the data we obtained from the survey we conducted with 407 people, and the Anova model was applied.