Airtraq laringoskop ve macintosh laringoskop ile gerçekleştirilen endotrakeal entübasyon başarısının karşılaştırılması
Comparison of the macintosh and airtraq laryngoscopes in endotracheal intubation success
  1. Tez No: 698374
  2. Yazar: TUNA ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Airtraq Laringoskop ve Macintosh Laringoskop İle Gerçekleştirilen Endotrakeal Entübasyon Başarısının Karşılaştırılması Airtraq laringoskoplar, bleydin ucunda pille çalışan bir ışık kaynağı bulunan, uygulayıcıya glottisi indirek görüntüleme imkânı veren entübasyon araçlarıdır. Bu prospektif, randomize, klinik çalışmada Airtraq laringoskop ile gerçekleştirilen endotrakeal entübasyon başarısını; Cormack-Lehane laringoskopik sınıflaması, entübasyon süresi, deneme sayısı, entübasyon için ihtiyaç duyulan kolaylaştırıcı manevralar ve postoperatif boğaz ağrısı görülme sıklığı bakımından Macintosh(direk, klasik) laringoskopla gerçekleştirilen entübasyon başarısıyla karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmaya elektif cerrahi uygulanacak, 18-65 yaş arasında değişen, ASA I-II fizyolojik risk grubundaki 80 hasta dahil edildi. Hastalar rasgele 40' arlı iki gruba ayrıldı. Grup-A' da Macintosh laringoskopla ve Grup-B' de Airtraq laringoskopla entübe edilen hastaların Cormack-Lehane laringoskopik sınıflaması, entübasyon süresi, entübasyon deneme sayısı, entübasyon için ihtiyaç duyulan kolaylaştırıcı manevralar ve entübasyona ait postoperatif boğaz ağrıları kaydedildi. Demografik veriler gruplar arasında benzer bulundu. Tiromental mesafe, ağız açıklığı, Cormack-Lehane laringoskopik sınıflaması ve kullanılan kolaylaştırıcı manevralar açısından Airtraq laringoskopi lehine istatiksiksel olarak anlamlı farklılıklar izlendi. Cormack-Lehane laringoskopik skoru Airtraq laringoskopi grubunda anlamlı olarak daha iyi bulundu. Entübasyon süreleri Airtraq laringoskopi grubunda biraz daha uzun olmakla beraber istatistiksel olarak anlamlı bir fark izlenmedi. Gruplar arasında entübasyon deneme sayıları açısından fark bulunmadı. Entübasyona ait postoperatif boğaz ağrısı görülme oranları arasında istaistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Çalışmamız sonucunda, özellikle laringoskopik görüntüyü iyileştiren Airtraq laringoskopinin Macintosh(direk, klasik) laringoskopiye göre bazı açılardan avantajlı ve iyi bir alternatif yöntem olabileceği sonucuna varıldı. Anahtar Kelimeler : Airtraq laringoskop, entübasyon başarısı
Özet (Çeviri)
Comparison Of The Macintosh Laryngoscope And The Airtraq Laryngoscope In Endotracheal İntubation Success Airtraq laryngoscopes is a battery operated laryngoscope with a light at the tip of the blade and provide a better view of laryngeal structures for anesthesiologists. In our prospective, randomized study, we aim to compare the use of the Airtraq laryngoscopes versus Macintosh laryngoscopes in terms of, Cormack-Lehane's classification of laryngoscopic view, intubation time, intubation trial number, optimization maneuvers ease of intubation and postoperative sore throat. We included ASA physical status I-II, aged 18-65 years, undergoing elective surgery 80 patients. They were randomly allocated in two groups. Each group had 40 patients. Group A patients were intubated with the Airtraq laryngoscope and Group B patients were intubated with the traditional Macintosh laryngoscope. Cormack-Lehane's classification of laryngoscopic view, intubation time, intubation trial number, optimization maneuvers ease of intubation and postoperative sore throat were recorded. Demographic variables were similar between two grups. Thyromental distance, mouth width, Cormack-Lehane classification of laryngoscopic view, optimization maneuvers were better in Airtraq laryngoscopes group and the difference was statistically significant. Cormack-Lehane score was significantly better in Airtraq laryngoscopes group than in Macintosh laryngoscopes group. Although intubation time was longer in Airtraq laryngoscopes group than Macintosh laryngoscopes group, the difference between the two groups was not significant. There were no statistically significant differences in intubation trial number and postoperative shore throat between groups. As a result, we concluded that intubation with Airtraq laryngoscopes which improve the laryngoscopic view is better and advantageous in some aspects. Key words : Airtraq laryngoscope, succes intubation