Sexual experiences and sexual behaviors of university students in Turkey
Türkiye'deki üniversite öğrencilerinin cinsel deneyim ve cinsel davranışları
- Tez No: 698572
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEV ÇAVDAR SİDERİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki üniversite öğrencilerinde cinsel mesajları, cinsel inançları, çevrim-dışı ve çevrim-içi cinsel davranışları, direnç ve cinsel onay ile din ve muhafazakarlık konuları gözetilerek tanımlayıcı ve karşılaştırmalı şekilde sunmaktır. 430 üniversite öğrencisi (305 kadın, M yaş= 21.5 yıl, ve 125 erkek, M yaş = 21.5 yaş), birinci bölümünde Boratav & Cavdar'ın 2012 yılında kullandıkları ve içeriğinde kısıtlayıcı ve izin verici cinsel mesajların, cinsel rollerin, çevrim-dışı cinsel deneyimlerin sorgulandığı, ikinci bölümünde ise bu çalışma için yeni eklenen ve çevrim-içi davranışların sorgulandığı soru formunu, devam çalışması bağlamında, çevrim-içi olarak doldurmuştur. Sonuçlar üniversite öğrencilerinde alınan cinsel mesajların ve cinsel inançların eskiye göre liberalleştiğini ortaya koymuştur. Ancak kadınlar için kısıtlayıcı cinsel normların devam ettiği görülmüştür. Gençlerde en önemli cinsel mesaj kaynakları çevrim-içi medya ve hemcins arkadaşlardır. Orijinal çalışmaya kıyasla, günümüzde üniversite öğrencileri daha fazla çevrim-dışı ve sık çevrim-içi cinsel davranışlarda bulunmaktadır. Erkekler, kadınlara göre, daha genç yaşlardan itibaren, daha fazla cinsel birleşme ve çevrim-içi cinsellik yaşamaktadır. Erkeklerin kadınlara göre daha fazla çevrim-dışı ve çevrim-içi partneri olmuştur. En sık kullanılan çevrim-içi cinsellik cinsel içerikli mesajlaşmadır. Bunu kadınlarda yarı-çıplak/çıplak kişisel fotoğraf paylaşımı, erkeklerde ise çevrim-içi canlı sohbet takip etmektedir. En sık kullanılan çevrim-içi cinsellik yolu mesajlaşma aplikasyonları iken, en az kullanılan yol e-postadır. Direnç ve cinsel onay konularının eskiye oranla sıklaştığı ve kadınlarda daha sık görüldüğü bulunmuştur. Ayrıca bu cinsel deneyimler hem çevrim-dışı hem çevrim-içi cinsel ortamda gerçekleşmektedir. İlişkisel olarak, kadınlar daha fazla ciddi ilişkilerde, erkekler ise ciddi olmayan ilişkilerde bu cinsel deneyimlerle karşılaşmaktadır. Çalışmada bu sonuçlar arası bağlantılar ve karşılaştırmalar tartışılmakta ve gelecek araştırmalar için öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was based on the sexuality of university students in Turkey. The aim of the study was to investigate messages about sexuality, sexual beliefs, offline and online sexual behaviors with a special focus on the issues of resistance and consent, religiosity and conservatism, both in a descriptive and comparative fashion. A total 430 students (305 women, M age = 21.5 years, and 125 men, M age = 21.5 years) participated in a follow-up online survey replicated from the original study of Boratav & Cavdar (2012) with measures about restrictive and permissive sexual messages, sexual stereotypes and offline sexual behaviors as well as a second section with questions to explore online sexual behaviors. The findings showed an increased level of liberalism among young adults in regards to the received sexual messages and sexual stereotypes over the last decade with the prevailance of more restrictive attitudes for women. The most important sexual message source was online media and same-sex friends. Compared with the original study, the university students engaged in more offline sexual behaviors and they were highly involved in online sex behaviors. Men engaged in more sexual intercourse as well as online sexual behaviors and at an earlier age than women. Men also had more offline and online sexual partners. The most frequent online practice for both men and women were sex-texting followed by sharing seminude/ nude self-photos for women and live-chatting for men. Messaging Applications were the most used route, while e-mail is the least used route for online sex for both women and men. The rates of token resistance and consent to unwanted sex has increased over the years and were higher for women. Resistance and consent issues were experienced both in offline and online sexual contexts being more frequent in serious relationships for women and casual relationships for men. The interrelation of the current results and the comparisons are discussed, and recommendations for future research are proposed.