Eğitime giriş dersinde öğretmenlik mesleki değerlerinin kazandırılmasına yönelik bir uygulama
An application of gaining professional values of teaching in an introduction to education course
- Tez No: 698750
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ATİK KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu araştırma öğretmenlik meslek değerlerine yönelik gerçekleştirilen etkinliklerin öğretmen adaylarının mesleki değerlere ilişkin farkındalıkları ve mesleğe yönelik tutumları üzerindeki etkisini belirlemeyi amaçlamıştır. Bu doğrultuda araştırma karma araştırma yöntem desenlerinden iç içe geçmiş desene göre düzenlenmiştir. Araştırmanın nicel boyutu zayıf deneysel ön test-son test modeline uygun olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın katılımcılarını 2019-2020 öğretim dönemi Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okulöncesi (55) ve Sınıf Öğretmenliği (70) programlarında Eğitime Giriş dersini alan birinci sınıf öğretmen adaylarından oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmanın nicel boyutunda ölçek ve anket kullanılırken nitel veriler için açık uçlu soru, yarı yapılandırılmış görüşme ve gözlem kullanılmıştır. Nicel verilere SPSS 11.5 programı ile nonparametrik t testleri uygulanırken nitel verilere Nvivo 11 programı ile tümevarımsal ve betimsel analiz uygulanmıştır. Araştırma sonucunda deney grubunda öğretmenlik meslek değerlerine yönelik gerçekleştirilen uygulamaların öğretmen adaylarının mesleğe yönelik tutumları üzerinde pozitif yönde anlamlı bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Kontrol grubundaki öğretmen adaylarının mesleğe yönelik tutumlarında bir değişim olmamıştır. Araştırma sonucunda deney grubundaki öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleki değerlerine ilişkin farkındalık kazandığı hem nitel hem nicel bulguların sonuçlarıyla desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to determine the effect of the activities carried out for the values of the teaching profession on the pre-service teachers' awareness of professional values and their attitudes towards the profession. In this direction, the research was organized according to the nested pattern, one of the mixed research method designs. The quantitative dimension of the research was designed in accordance with the weak experimental pre-test-post-test model. The participants of the research consist of first- year teacher candidates who took the Introduction to Education course in Anadolu University Education Faculty Preschool (55) and Primary School Teaching (70) programs in the 2019-2020 academic year. While scale and questionnaire were used in the quantitative dimension of the research as data collection tools, open-ended questions, semi-structured interviews and observation were used for qualitative data. While nonparametric t tests were applied to quantitative data with SPSS 11.5 program, inductive and descriptive analysis was applied to qualitative data with Nvivo 11 program. As a result of the research, it was determined that the practices carried out for the teaching profession values in the experimental group had a positive significant effect on the attitudes of the teacher candidates towards the profession. There was no change in the attitudes of the teacher candidates in the control group towards the profession. As a result of the research, it was supported by the results of both qualitative and quantitative findings that the pre-service teachers in the experimental group became aware of their teaching professional values.