Ayla Algan monografisi
Ayla Algan's monography
  1. Tez No: 698807
  2. Yazar: SÜMEYRA GÜMRÜKÇÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLA EZİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Ayla Algan, Cumhuriyet Dönemi Türk Tiyatrosunun önde gelen ekol sanatçılarından biridir. Uğraştığı sanat dallarının sayıca çokluğu, dilce zenginliği ve üslubu ile Türk Tiyatrosunun son 60 yılına tanıklık etmiştir. Hakkında birçok röportaj yapılmış, anekdotları derslerde işlenmiş olsa da biyografisi üzerinde yeterince durulmamış ve kaynaklar bir araya toplanmamıştır. Bu çalışma, Ayla Algan'ın çocukluk yıllarını, eğitim yıllarını ve uğraştığı sanat dallarını içermesinin yanı sıra öğretici kimliğini de kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Ayla Algan, was one of the most prominent actresses in Turkish Theatre thought in the Republic Period. She was dealt the last 60 years of the Turkish Theatre with the number of art branches she deals with, language richness and her genuine style. Although there have been many interviews about her and anecdotes were handled in lessons, hers biography has been neglected and resources about her are not gathered together. This study, not only include Ayla Algan's childhood years, years of education, and the branches of art she dealt with, but also should include her teaching identity.