Sedanter ev hanımlarında ev egzersiz programının fiziksel aktivite, vücut farkındalığı, yaşam kalitesi düzeyi üzerine etkisi
The effect of home exercise program on physicalactivity, body awareness, quality of life amongsedentary housewi̇fe
- Tez No: 698810
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK GÜNEŞ YAVUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Fiziksel aktivitenin insan sağlığına etki eden pozitif faydaları olmasına karşın dünyada yaşayan her 4 kişiden birinin fiziksel olarak etkin olmadığı görülmüştür. Bu oran erkeklere kıyasla kadınlarda daha yüksektir. Bu çalışmamızın amacı; ev egzersiz programının fiziksel aktivite, vücut farkındalığı ve yaşam kalitesi düzeyi üzerine etkisini incelemektir. Sağlıklı bir genç nesil için ailedeki başrol oyuncularından biri olan annelerin aktif ve sportif olması gerektiği düşüncesi bu çalışmanın planlanmasına teşvik etti. Çalışma Aralık 2019 – Nisan 2020 tarihleri arasında, Elazığ İlinde ikamet eden, yaş ortalaması 30,74 ±10,80 olan 18-50 yaş arasında, 104 sağlıklı kadın katılımcı ile yapılmıştır. Yapılan değerlendirmeler öncesinde katılımcıların sosyodemografik bilgileri kaydedilmiştir. Çalışmada, fiziksel aktiviteyi değerlendirmek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (International Physical Activity Questionnaire, IPAQ), vücut farkındalık durumunu belirlemek için Vücut Farkındalık Anketi (Body Awareness Questionnaire) ve yaşam kalitesini değerlendirmek için SF-36 Kısa Formu kullanılmıştır. Uygulanacak anket ve ölçekler yüz yüze yapılmıştır. Katılımcılar, egzersiz grubu ve kontrol grubu olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Bu gruplar kapalı zarf yöntemi ile belirlendi. Egzersiz grubuna ev egzersiz programı verilirken, kontrol grubundan sadece anketleri doldurmaları istendi. Egzersiz grubuna ev egzersiz programı olarak alt ve üst ekstremite germe, postür, spinal stabilizasyon, solunum ve gevşeme egzersizleri verilmiştir. Egzersizlerin 6 hafta boyunca, haftada 3 gün yapılması istendi. Çalışma sonunda kontrol grubunda gözlenen değişimler istatistiksel açıdan anlamlı düzeye ulaşmazken (p>0.05), egzersiz grubunda emosyonel rol güçlüğü hariç değerlendirilen tüm parametrelerde çalışma öncesine göre anlamlı düzelme meydana gelmiştir (p˂0,05). Çalışmadan elde ettiğimiz sonuçlara göre ev egzersiz programının fiziksel aktivite, vücut farkındalığı ve yaşam kalitesi düzeyi üzerine etkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although physical activity has positive benefits that affect human health, it has been observed that one out of every 4 people living in the world is not physically active. This ratio is higher in women compared to men. The aim of this study is examine the effect of home-based exercise program on physical activity, body awareness and quality of life. The idea that mothers, who are the first leading actor in the family for a healthy young generation, should be active and sportive encouraged the planning of this study. The study was carried out between December 2019 – April 2020, with 104 healthy female participants aged between 18 – 50, with an average 30,74±10,80, residing in Elazığ. Socio-demographic information of the participants was recorded before the evaluations. In this study, International Physical Activity Questionnaire, IPAQ has been used for evaluation of physical activity, Body Awareness Questionnaire was used to determine body awareness and SF-36 Short Form was used to evaluate the quality of life. Questionnaire and inventory has been applied face to face. Participants were divided into 2 groups as exercise group and control group. These groups were determined by the closed envelope method. While the exercise group was given a home exercise program, the control group was only asked to fill out the questionnaires. Lower and upper extremity stretching, posture, spinal stabilization, breathing and relaxation exercises were given to the exercise group as a home exercise program. The exercise were asked to be done for 3 times per week during 6 weeks. While the changes observed in the survey group did not reach a statistically significant level at the end of the study (p> 0.05), there was a significant improvement compared to the preoperative parameters in all parameters evaluated except for emotional role difficulty (p˂0.05). According to results of this study its found that home-based exercise program has an effect on physical activity, body awareness and quality of life.