Mikrodalga vakum evaporasyon yöntemi kullanılarak üretilen vişne suyu konsantresinin kalite özelliklerinin incelenmesi
Investigation of quality properties of sour cherry juice concentrate produced by using microwave vacuum evaporation method
- Tez No: 698867
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE BALTACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Geleneksel yöntemin ortaya çıkardığı olumsuzlukları gidermek için yeni konsantrasyon teknikleri son yıllarda önem kazanmıştır. Mikrodalga vakum evaporasyon da bu teknikler arasındadır. Briksi 17,05 olan vişne suyu, mikrodalga vakum ve döner evaporasyon sistemleriyle 65,73 (0,02 MPa), 64,15 (0,04 MPa), 64,55 (0,06 MPa) ve 64,28 (döner evaporasyon) Briks'e konsantre edilmiştir. Mikrodalga vakum evaporasyon ile üretilen konsantrelerde döner evaporasyon tekniğine göre renk değerleri daha iyi korunmuştur. 0,06 MPa ve döner evaporasyon ile üretilen konsantrelerde oluşan HMF miktarının konsantre ürünlerde izin verilen limitler altında olduğu bulunmuştur. Mikrodalga vakum evaporasyonda yüksek basınç uygulaması antosiyanin miktarını arttırmıştır. 0,06 MPa mikrodalga vakum evaporasyon ve döner evaporasyon işlemi ile elde edilen vişne suyu konsantrelerinin antioksidan aktivitelerinin kontrol örneğine benzer olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
New concentration techniques have gained importance in recent years in order to eliminate the negativity caused by the traditional method. Microwave vacuum evaporation is one of these techniques dec Cherry juice with a brix of 17.05 was concentrated in Brixs with microwave vacuum and rotary evaporation systems of 65.73 (0.02 MPa), 64.15 (0.04 MPa), 64.55 (0.06 MPa) and 64.28 (rotary evaporation). Color values were better preserved in concentrates produced by microwave vacuum evaporation according to the rotary evaporation technique. It was found that the amount of HMF formed in concentrates produced with 0.06 MPa and rotary evaporation was below the permissible limits in concentrated products. The application of high pressure in microwave vacuum evaporation increased the amount of anthocyanin. It was found that the antioxidant activities of cherry juice concentrates obtained by the microwave vacuum evaporation and rotary evaporation process of 0.06 MPa were similar to the control sample.