Parameter identification of biphasic hyperelastic continuum artery model featuring the pull-back algorithm
Bifazik hiperelastik sürekli ortamlar arter modelinde geri çekme algoritması ile parametre belirlenmesi
  1. Tez No: 827757
  2. Yazar: ÖMER FARUK BÜYÜKKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ FETHİ OKYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Büyük deformasyonların sürekli ortamlar mekaniği ile matematiksel modellenmesi arter mekaniğinin araştırılmasını mümkün kılar. Arter mekaniğini incelemek için yıllar boyunca çok sayıda teori ortaya atılmıştır. Bunların arasında hiperelastisite, böylesine yumuşak biyolojik dokuları modellemek için etkili bir araçtır. Arter duvarlarının bifazik mikroyapısının gerçekçi bir şekilde modellenebilmesini sağlar. Ortaya çıkan denklemlerin çoklu dışbükey yapıları sebebiyle, hiperelastik bir modelin malzeme parametre karakterizasyonu zorlu bir süreçtir. Arterlerin fiziksel tepkisini elde edebilmek için çoğunlukla basınç miyografisi yöntemi kullanılır. Bu laboratuvar ortamındaki deney, uygulanan eksenel gerilme ve radyal basınç sonucunda tek bir bağımlı çıktı üretir. Bu, çok parametreli modellerle birleştiğinde parametre optimizasyonunda bir belirsizliğe neden olur. Bu çalışmanın ana hipotezi bahsedilen potansiyel zorluklardan optimizasyon rutinindeki deformasyon döngüsüne bir“geri çekme”işlemi eklenerek kaçınılabileceğidir. İkinci bir hipotez olarak: morfolojik değişimler hem matris hem de fiber fazının sertliğini etkiler ve bu değişimler basınç miyografisi verileri üzerinde farklı fiber açı ve karışım oranları için bir dizi eğri uydurma çalışması yürüterek anlamlandırılabilir. Önerilen geri çekme algoritması ile iç içe optimizasyon şeması bu problemlerin üstesinden gelmeye yardımcı olur. Global bir optimizasyon verilen basınç-yarıçap verisini en iyi parametrelerle temsil edebilmek için çalışırken geri çekme algoritması eksize edilmiş arterin yarıçap değerlerini doğru bir şekilde tahmin eder. Önerilen optimizasyon yöntemi veriye eğri uydurma işlemini $0.99$'un üzerinde bir belirlilik katsayısı ile yerine getirir. Bu prosedür aynı veri setine farklı fiber açıları için uygulandığında eksenel yerleştirilmiş fiberler matris malzemesinin sertliğini artırdığı görülür. Buna karşın düşük fiber açıları malzemede daha az gerinim enerjisi depolanabilmesine yol açar. Morfolojik bir değişim durumunda en hassas parametre fiberlerin üstel sertleşme kat sayısı olarak görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Mathematical modeling of the large deformations with continuum mechanics allows the investigation of mechanical response of arteries. Numerous theories have introduced to examine the arterial mechanics throughout the years. Among them, hyperelasticity is an effective tool to model such biological tissues. It allows realistic modeling of biphasic microstructure of an arterial wall. The characterization of material parameters of a hyperelastic model is a challenging task because of multi-convex nature of them. Mostly, pressure myography is utilized to obtain the physical response of an artery. This \textit{in-vitro} experiment yields one dependent output as a result of applied axial tension and radial pressure. When combined with the multi-parameter models, this causes an overfitting problem. The main hypothesis of this thesis is that the potential difficulty can be averted by incorporating the pull-back operation a priori the deformation cycle in the optimization routine. As a second hypothesis, we assert that morphological changes effect the stiffness of both the matrix and fiber phases of the artery and can be assessed by utilizing a series of fitting on pressure myography data for different combinations of fiber angles and fiber volume ratios. The augmented optimization scheme including the pull-back algorithm introduced here assists to overcome these issues by accurately guessing the excised radii while an optimization runs globally to fit the given pressure-radius data to a proper parameter set. The proposed optimization scheme fits the data with $R^2>0.99$. When this procedure is applied to the same dataset with varying fiber angles it has seen that the axially leaned fibers increase the infinitesimal shear modulus of the ground substance while lower fiber angles result in storing much less energy. In the case of a morphological change, the most sensitive material parameter appears to be the exponential stiffening parameter of fibers.