Gender and forced migration: Post-Arab Spring women's migration to Turkey
Toplumsal cinsiyet ve zorunlu göç: Arap Baharı sonrası Türkiye'ye kadın göçü
- Tez No: 698908
- Danışmanlar: PROF. HATİCE DENİZ YÜKSEKER TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Arap Baharı'na ve tetiklediği büyük göç dalgasına kısa bir bakıştan sonra, bu tez öncelikle göçün kadınlaşması olgusuna incelikli bir yaklaşım sunmak için hayati önem taşıyan gerekli kavramları ortaya koymaktadır. Öncelikle, küresel göçlerin bileşimine bir bakış atarak, kadınların hareketlilikleri hakkındaki“geleneksel anlatıların”geçerliliğini irdelemektedir. Daha sonra, göç ve kadınlar üzerine yazılmış geniş bir yelpazedeki araştırmaları inceleyerek, göçün kadınlaşması literatürünün başlangıçtaki toplumsal cinsiyet eşitsizlikleriyle savaşma amacından uzaklaştığı sonucuna varılmaktadır. Bu nedenle, göçün kadınlaşması üzerinde durulmasından ziyade, göç araştırmalarının ve bakış açılarının feminizasyonuna ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'nin, özellikle 1973'te Batı Avrupa'daki ekonomik gerileme ve Orta Doğu'daki Birinci Körfez Savaşı'ndan bu yana devam eden uzun vadeli çatışmaların ardından, göç veren bir ülkeden göç alan bir ülkeye dönüşümüne bütüncül bir bakış sunulmuştur. Ardından, özellikle son on yılda Türkiye'ye gelen mülteci/göçmen akınının parçası olan Suriyeli kadınların varlığına ışık tutulmaktadır. Bu tezin temel amacı sürgündeki durumlarını anlamak amacıyla Türkiye'den sığınma hakkı isteyen kadınların karşılaştığı cinsiyet temelli engelleri inceleyerek kadın mülteci/göçmenlerin şartlarını kolaylaştırmaktır. Bu çalışmada aynı zamanda kadın mültecilere/göçmenlere yönelik cinsiyete dayalı şiddetle mücadelenin temeli olarak İstanbul Sözleşmesi'ne işaret edilmektedir.
Özet (Çeviri)
After a brief overview of the Arab Spring and the large wave of migration triggered by it, this thesis initially displays the needed concepts vital to nuance the misunderstood phenomenon of feminization of migration, firstly through exploring the validity of the“traditional narrative”of women's movements in the past through flashing a glance on the gender composition of global migratory movements. Secondly, by offering an inclusive review of a diverse body of literature written on gender and migration, it concludes that the scholarship on feminization of migration has drifted away from its initial purpose of fighting gender inequalities, which disrupted gender identity and created ambivalence for women. Thus, it calls for the need for feminization of migration research and points of views rather than just focusing on the feminization of migration. A holistic overview is provided on the changing role of Turkey from a country of origin to a country of transit and destination especially following the1973 economic recession in Western Europe and the Middle East's long-term conflicts which have been ongoing since the First Gulf War. Then it sheds the light, particularly, on the presence of Syrian women in the influx of refugees/migrants to Turkey during the past decade. The main objective of this thesis is to better the status of women refugees/migrants by analyzing the gender-specific barriers that face females seeking asylum in Turkey with the aim of understanding their situation in exile. It also displays the Istanbul convention as the foundation stone of combating gender-based violence against female refugees/migrants.