Örgüt kültürü ve örgüt ikliminin örgütsel bağlılığa etkisi
The effect of organizational culture and organizational climate on organizational commitment
- Tez No: 698922
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN EMANET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; örgüt kültürü ve örgüt ikliminin örgütsel bağlılığa etkisini incelemektir. Bu çerçevede örgüt kültürü ve örgüt iklimi bağımsız değişken olarak ele alınmış ve bağımlı değişken olarak belirlenen örgütsel bağlılığa etkisi araştırılmıştır. Araştırma 01/05/2021 – 15/05/2021 döneminde İstanbul ilinde bulunan finans, bankacılık ve sigortacılık çalışanı 442 bireyin katılımı ile anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri; kişisel bilgi formu, Örgüt Kültürü Ölçeği, Örgüt İklimi Ölçeği ve Örgütsel Bağlılık Ölçeği'nden oluşan bir anket ile toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 24.0 programı kullanılmış, analizler kapsamında betimleyici istatistikler ile faktör, güvenilirlik, korelasyon ve basit doğrusal regresyon analizleri uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda çalışanların örgüt kültürü algılarının“güçlü”, örgüt iklimi algılarının“olumlu”ve örgütsel bağlılıklarının ise“yüksek”düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Örgüt kültürü çalışanların örgütsel bağlılıkları ile duygusal ve normatif bağlılığı üzerinde anlamlı ve pozitif etkiye sahip iken, devam bağlılığı üzerinde anlamlı etkisi bulunmamaktadır. Örgüt iklimi ise çalışanların örgütsel bağlılığı ile duygusal, devam ve normatif bağlılığına anlamlı ve pozitif etki etmektedir. Araştırmada ulaşılan sonuçlar ışığında, uygulayıcılar ve araştırmacılar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of organizational culture and organizational climate on organizational commitment. In this context, organizational culture and organizational climate were considered as independent variables and their effects on organizational commitment, which were determined as dependent variables, were investigated. The resarch was carried out in Istanbul in the period of 01/05/2021 – 15/05/2021 with the participation of 442 individuals working in finance, banking and insurance sector. Research data was obtained through a questionnaire which consists personal information form, Organizational Culture Scale, Organizational Climate Scale and Organizational Commitment Scale. Research The collected data was tested by using SPSS 24.0 Statistics Program. In the analysis descriptive statistics and factor, reliability, correlation and simple linear regression analysis were applied. According to the results of the research, the organizational culture perceptions of the employees are strong, their organizational climate perceptions are positive and their organizational commitment level is high. Organizational culture has a significant and positive effect on organizational commitment, emotional commitment and normative commitment of employees, but it does not have any significant effect on continuance commitment. Besides that the organizational climate has a significant and positive effect on the organizational commitment and sub dimensions. In the light of the results obtained in the research, some suggestions were made for practitioners and researchers.