Kurumsal iklimin örgütsel bağlılığa etkisinde örgüt kültürünün aracı rolü ve buna yönelik bir araştırma
The mediatory role of organizational culture in the effect of corporate climate on organizational commitment and a research on this
  1. Tez No: 911220
  2. Yazar: OĞUZ KÖŞLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. SALİH GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma, kurumsal iklimin örgütsel bağlılığa olan etkisini ve bu etkide örgüt kültürünün aracı rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Kurumsal iklim, bir örgütün içinde hissedilen hava olarak tanımlanırken, örgütsel bağlılık çalışanların örgüte olan bağlılıklarını ifade eder. Örgüt kültürü ise, örgütün tarihsel geçmişinden gelen değerler, ritüeller ve semboller aracılığı ile şekillenen ve çalışanların davranışlarını yönlendiren bir sistemdir. Araştırmanın ana fikri, olumlu bir kurumsal iklimin örgütsel bağlılığı arttıracağı ve bu süreçte örgüt kültürünün aracı bir rol oynayacağıdır. Bu hipotezi test etmek amacıyla, Çanakkale'de inşaat sektöründe faaliyet gösteren bir şirketin çalışanlarına yönelik anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Anket, çalışanların kurumsal iklim, örgütsel bağlılık ve örgüt kültürü algılarını ölçmek için tasarlanmış ölçeklerden oluşmaktadır. Toplanan veriler, istatistiksel analiz yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Analiz sonuçları, kurumsal iklimin örgütsel bağlılık üzerinde anlamlı bir etkisi olduğunu ve bu etkinin örgüt kültürü aracılığıyla güçlendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of organizational climate on organizational commitment and the mediating role of organizational culture in this effect. Organizational climate is defined as the perceived atmosphere within an organization, while organizational commitment refers to employees' loyalty to the organization. Organizational culture, on the other hand, is a system shaped by values, rituals, and symbols stemming from the organization's historical background and guiding employee behavior. The main premise of the research is that a positive organizational climate will increase organizational commitment and that organizational culture will play a mediating role in this process. To test this hypothesis, a survey was conducted with employees of a company operating in the construction sector in Çanakkale. The survey consisted of scales designed to measure employees' perceptions of organizational climate, organizational commitment, and organizational culture. The collected data were evaluated using statistical analysis methods. The results of the analysis indicate that organizational climate has a significant impact on organizational commitment, and this effect is strengthened through organizational culture.