Exploring the relationship between search volume index and stock market movements
Arama hacmi endeksiyle hisse senedi hareketleri arasındaki ilişkinin araştırılması
  1. Tez No: 699027
  2. Yazar: ELÇİN UĞUR MEŞE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN AYVAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büyük Veri Analitiği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma Google arama hacmi endeksiyle Borsa Istanbul'da işlem gören ve gıda & tüketim malları sektöründe faaliyet gösteren iki şirketin – Migros (Migros Ticaret A.Ş.) ve BİM (BİM Birleşik Mağazalar A.Ş.)- hisse senedi hareketleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi hedeflemektedir. Covid-19 pandemisinin ilk bir yılına (11 Mart 2020-10 Mart 2021) ait Google arama hacmi endeksi verileri kullanılarak öncelikle arama hacmi endeksiyle hisse senedi işlem hacmi ve fıyat değişimi arasındaki ilişki incelenmiştir. İkinci aşamada ise doğrusal regresyon, karar ağacı regresyon ve rassal orman regresyon modelleri kullanılarak arama hacmi endeksinin işlem hacmindeki değişim üzerindeki tahminleme gücü ölçülmüştür. BİM hisse senedinin işlem hacmindeki değişimle arama hacmi endeksi arasında orta derecede korelasyon tespit edilirken Migros hisse senedinde zayıf korelasyon görülmüştür. Diğer taraftan iki hisse senedi için de getiri ile arama hacmi endeksi arasında zayıf korelasyon tespit edilmiştir. Geliştirilen tahmin modelleri arasında iki hisse senedinde de en yüksek performansı doğrusal regresyon modeli göstermiştir. İki modelde de tahminde istatistiksel olarak anlamlı en az bir bağımsız değişken tespit edilmiştir. Çalışma sonuçları, arama hacmi endeksi verilerinin işlem hacmini tahminlemek için tek başına yeterli olmadığını ancak bu verilerin diğer verilerle birlikte tahmin modellerinin performansını arttırmak için kullanabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the relationship between Google Search Volume Index and stock market movements –in the Istanbul stock market- for two companies operating in the wholesale & retail sector: Migros (Migros Ticaret A.S.) and BIM (BIM Birlesik Magazalar A.S.). By using the search volume index data belonging to the first year of the Covid-19 pandemic (between 11 March 2020 and 10 March 2021), firstly the correlation between search volume index and change in trading volume and price of the stocks were analyzed. Secondly, the predictive power of search volume index on change in trading volume was measured by using linear regression, decision tree regression, and random forest regression models. For BIM stock, a moderate correlation between search volume index and change in trading volume was found whereas only small correlations were observed for Migros stock. For the daily returns of the stocks, the search volume index was found to have small correlations for both stocks. Regarding predictive models, linear regression models were found to deliver the best scores and at least one search volume index feature which is statistically significant for prediction is confirmed in each linear model. The study infers that although the search volume index alone does not have a substantial prediction power on the change in trading volume, search volume index features can be exploited in combination with other features to increase predictive performance.