Piyasada satış sunulan meyveli yoğurtların hijyenik kaliteleri üzerine araştırmalar
Studies at market on represented hygienic qualities of some fruit yogurt
  1. Tez No: 69918
  2. Yazar: FATMA PERİHAN URALTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT NAZLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
8. ÖZET Bu çalışmada, Türkiye'de üretilerek piyasaya sunulan ve güngeçtikçe tüketim talebi artan bazı meyveli yoğurtların hijyenik kaliteleri araştırılmıştır. Bu nedenle; piyasadan çeşitli firmalara ait toplam 50 adet meyveli yoğurt numunesi toplanmış ve organoleptic fizikokimyasal ve mikrobiyolojik yönlerden analizlere tabi tutulmuştur. Buna göre, organoleptik açıdan incelenen meyveli yoğurt numuneleri ortalama olarak 19,5 (portakallı) ile 21,6 (kayısılı) arasında toplam puanlar almıştır. Fiziko-kimyasal açıdan ise, ortalama kuru madde değerleri % 22,2 (portakallı) ile % 25,7(muzlu) arasında yağ oram değerleri % 2,2(muzlu) ile % 2,8 (şeftalili, portakallı ve ananaslı) arasında, yağsız kurumadde değerleri % 19,3 (portakallı) ile % 23,5 (muzlu) arasında ve laktik asit cinsinden asidite değerleri ise %0,9 (portakallı) ile % 1,1 (muzlu) arasında değişmiştir. Peroksidaz deneyi ise numunelerin hepsinde negatif sonuç vermiştir. Aynı sekilide, mikrobiyolojik açıdan incelenen numunelerin hiçbirinde koliform grubu mikroorganizmalara ve Escherichia coli'yt rastlanmamıştır. Numunelerde saptanan küf ve maya ortalama değerleri ise 0,7xl0/g. portakallı ile 3,0x10 /g. ananaslı arasında bulunmuştur. Elde edilen bulguların değerlendirilmesi neticesinde, hijyenik kalite açısından incelenen meyveli yoğurtların tümünün Türk Standartları Enstitüsü normlarına uygun olduğu, ancak numunelerde saptanan küf ve maya sayılan nedeniyle 20 adet numunenin ( % 40) Gıda Maddeleri Tüzüğüne aykırı düştüğü sonucuna varılmıştır. 53
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY In this study the hygienic quality of some fruit yoghurt of which the consumption is getting increase day by day, marketed in Turkey were investigated. For this purpose, 50 samples of fruit yoghurt were collected from various markets and analyzed organoleptically, physico - chemically and rnicrobiologically. The Fruit yoghurt samples showed that the organoleptically mean values ranged from 19, 5 (sample with orange) to 21,6 (sample with apricot) ; Physico - chemically, dry matter contents ranged between 22, 2 % and 25, 7 % (for banana and apple pie sample, ). The values for fat were 2, 2 % (for banana sample ) and 2,8 % (for peach sample ) whereas fat free dry matter values ranged between 19, 3 % ( for orange sample ) and 23, 5 % (for banana sample).On the other hand, acide values were determined to have a range of 0, 9 % (for orange sample) to 1,1% (for banana sample ). In all samples peroksidase test gave negative results. No coliform microorganisms or Escherichia coli were detected in all samples examined rnicrobiologically. Fungus and yeast counts in the samples were found between, 0, 7x10/ g. (the orange sample ) and 3, 0 xlO /gr. (the pineapple sample ). With regard to the findings obtained, it was concluded that all the investigated fruit yoghurt samples were appropriate to the norms set of Turkish Standards Institue, but that 20 samples ( 40 % ) were against to G. M. T. ( Turkish Food Regulations ) due to the counts of fungus and yeast. 54