The impact of entrepreneurial leadership on organizational learning capability through the mediating role of human capital
Girişimci liderliğin örgütsel öğrenme yeteneği üzerindeki etkisinde beşeri sermayenin aracılık rolü
- Tez No: 980713
- Danışmanlar: PROF. DR. OZAN BÜYÜKYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Irak hastanelerinde girişimci liderlik ile örgütsel öğrenme yeteneği (ÖÖY) arasındaki ilişkiyi, insan sermayesinin aracı rolüne odaklanarak incelemektedir. Nicel bir yaklaşım kullanılarak, Bağdat'taki önemli hastanelerden 364 katılımcıdan veri toplanmıştır. Hipotezleştirilen ilişkileri test etmek için yapısal eşitlik modellemesi kullanılmıştır. Bulgular, girişimci liderlik boyutları olan risk alma, öncülük, rekabetçilik ve yaratıcılığın örgütsel öğrenme yeteneği üzerinde önemli doğrudan ve dolaylı etkileri olduğunu ortaya koymaktadır. Bu boyutlar arasında yaratıcılık, yetenekler, beceriler, tanıdıklar ve deneyimi önemli ölçüde etkileyen en güçlü itici faktör olarak öne çıkmıştır. Öncülük ve rekabetçilik de öğrenme ortamlarını geliştirmede erken aşama yenilikçilik ve rekabet stratejilerinin rolünü vurgulayan önemli pozitif etkiler göstermiştir. Risk alma ise ılımlı bir etki göstermiştir; sürekli deney ve iyileştirmeyi mümkün kılmak için risk toleranslı kültürlerin geliştirilmesinin önemini vurgulamaktadır. Çalışma, insan sermayesinin (beceriler, deneyim, yetenekler ve tanıdıklar) örgütsel öğrenme yeteneğini artırmadaki aracılık rolünü doğrulamaktadır. İnsan sermayesi, girişimci liderlik etkilerini önemli ölçüde güçlendirmiş; beceriler ve deneyim en güçlü aracı etkiler olarak belirlenmiştir. Özellikle dolaylı yollar, yaratıcılık ve öncülüğün beceriler ve deneyimi artırarak örgütsel öğrenme yeteneğine önemli katkıda bulunduğunu, rekabetçilik ve risk almanın ise ılımlı fakat anlamlı etkiler sağladığını göstermiştir. Sonuçlar, liderlik stratejilerini somut öğrenme çıktılarına dönüştürmede yüksek nitelikli ve iyi ağlara sahip bir iş gücünün değerini vurgulamaktadır. Genel olarak girişimci liderlik, örgütsel öğrenme yeteneğindeki değişimin %56'sını açıklarken insan sermayesi kısmi aracı bir rol oynamaktadır. Bu araştırma, çatışma sonrası sağlık hizmeti bağlamlarında liderlik ve öğrenmeye dair teorik anlayışa katkıda bulunmakta ve hastane yöneticileri için uygulanabilir içgörüler sunmaktadır. Yeniliği teşvik ederek, iş gücü gelişimine yatırım yaparak ve risk toleranslı kültürleri destekleyerek, Irak hastaneleri sistemik zorlukların üstesinden gelebilir ve sağlık hizmeti sunumunu iyileştirmek için uyum sağlama ve öğrenme yeteneklerini geliştirebilir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between entrepreneurial leadership and organizational learning capability in Iraqi hospitals, focusing on the mediating role of human capital. Using a quantitative approach, data were collected from 364 respondents across key hospitals in Baghdad. Structural equation modeling was employed to test the hypothesized relationships. The findings reveal significant direct and indirect effects of entrepreneurial leadership dimensions risk-taking, primacy, competitiveness, and creativity on organizational learning capability. Among these, creativity emerged as the strongest driver, significantly influencing capabilities, skills, acquaintances, and experience. Primacy and competitiveness also showed substantial positive impacts, highlighting the role of early-stage innovation and competitive strategies in fostering learning environments. Risk-taking demonstrated a moderate influence, emphasizing the importance of cultivating risk-tolerant cultures to enable continuous experimentation and improvement. The study confirms the mediating role of human capital (skills, experience, capabilities, and acquaintances) in enhancing organizational learning capability. Human capital significantly amplified the effects of entrepreneurial leadership, with skills and experience demonstrating the strongest mediating influence. Specifically, indirect pathways showed that creativity and primacy significantly contribute to organizational learning capability through enhanced skills and experience, while competitiveness and risk-taking exerted moderate but meaningful effects. The results underscore the value of a highly skilled, well-networked workforce in converting leadership strategies into tangible learning outcomes. Overall, entrepreneurial leadership explains 56% of the variability in organizational learning capability, with human capital acting as a partial mediator. This research contributes to the theoretical understanding of leadership and learning in post-conflict healthcare contexts, providing actionable insights for hospital managers. By fostering innovation, investing in workforce development, and promoting risk-tolerant cultures, Iraqi hospitals can enhance their adaptability and learning capabilities to address systemic challenges and improve healthcare delivery.