Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde sesli hikâye kullanımının dinleme becerisine etkisi: Bir karma yöntem çalışması
The effect of audio stories on the development of listening skills in teaching Turkish as a foreign language: A mixed method study
- Tez No: 699439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET NAİM ÇİÇEKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Edebî yapıtlar yabancı dil öğretiminde ilk dönemlerden beri kullanılagelmiştir. Günümüz teknolojisi ile edebî yapıtlara basılı ve sesli olarak kolayca ulaşılabilir. Bu durum, alanda büyük bir problem olan dinleme becerisinin eğitiminde etkinlik ve materyal eksikliğini kolayca giderebilir. Araştırmada sesli hikâyelerin yabancı dil olarak Türkçe öğrenicilerinin dinleme becerilerinin gelişimine etkisi incelenmiştir. Ayrıca öğrenicilerin geleneksel dinleme etkinliklerine ve sesli hikâyelerin kullanıldığı etkinliklere yönelik görüşleri alınmıştır. Çalışma grubu İstanbul Üniversitesi Dil Merkezinde yabancı dil olarak Türkçe öğrenen B1 düzeyindeki 30 öğreniciden oluşmaktadır. Çalışmada karma araştırma yöntemlerinden yakınsayan paralel desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda ön test- son test kontrol gruplu gerçek deneysel desen, nitel boyutunda ise durum araştırması yöntemi kullanılmıştır. Çalışma öncesinde ön test uygulanmış, ardından deney grubuna 14 sesli hikâye uygulaması yapılmıştır. Kontrol grubu geleneksel etkinliklerle derslerine devam etmiştir. Uygulamanın ardından her iki gruba son test uygulanmıştır. Araştırmanın veri toplama araçları:“Katılımcı Tanıma Formu”,“Geleneksel Dinleme Etkinlikleri Görüş Formu”,“Sesli Hikâye Etkinlikleri Görüş Formu”ve İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi Sınav Komisyonu tarafından hazırlanan A2 ve B1 seviye bitirme sınavlarıdır. Nicel veriler bağımsız gruplar t-Testi, nitel bulgular ise betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Analizler sonucunda gruplar arasında deney grubu lehine bir fark oluştuğu; bu farkın istatistiksel açıdan anlamlı bir fark olduğu; bununla birlikte nitel verilerden elde edilen bulgular neticesinde sesli hikâye etkinliklerinin öğreniciler tarafından ilgi çekici ve eğlenceli bulunduğu görülmüştür. Öğreniciler sesli hikâyelerin konularını, uygulama sürecini ve etkinliklerini olumlu olarak değerlendirmişlerdir. Bu çalışmanın sonuçları, sesli hikâyelerin yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde B1 seviyesindeki öğrenicilerin dinleme becerilerinin geliştirilmesinde kullanılabilecek etkili bir araç olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of audio stories on the development of listening skills of Turkish learners as a foreign language, was examined. In addition, students' opinions were taken on both classic listening activities in books and activities that use audio stories. The research group consists of 30 B1-level students who learn Turkish as a foreign language at Istanbul University Language Center. In the study, convergent parallel design from mixed research methods was used. The working group was determined by the non-selective selection method and divided into two parts. In the quantitative dimension of the research, a true experimental pattern with a pre-test/ post-test control group was used. Prior to the study, a preliminary test (A2 listening comprehension test) was applied, and then 14 audio stories, prepared by the researcher, were applied to the experimental group. The control group continued its courses with traditional methods. After the application, the final test (B1 listening comprehension test) was applied to both groups.“Participant Recognition Form”,“General Opinion Poll of Listening Activities”,“Opinion Poll of Audio Story Activities”and A2 and B1 level final exams prepared by Istanbul University Language Center Examination Commission were used as data collection tools in the research. The independent samples t-test was used in the analysis of quantitative data and descriptive analysis method was used in the analysis of qualitative results. As a result of the findings obtained in the study, it was concluded that learners in the experimental group were more successful in terms of listening comprehension success compared to learners in the control group. As a result of quantitative analysis, this difference was statistically significant. In addition to this, findings obtained from qualitative data show that learners found audio story activities interesting and fun. Learners evaluated the subjects, vocalizations, application process and activities of audio stories in general. The results of this study showed that audio stories are an effective tool that can be used to improve the listening skills of B1-level learners in teaching Turkish as a foreign language.