Regional integration and economic growth in the East African community
Doğu Afrika topluluğunda bölgesel entegrasyon ve ekonomik büyüme
  1. Tez No: 699635
  2. Yazar: HANI AHMED MOHAMED
  3. Danışmanlar: DR. TUTOR MEMBERS OF SABRİ ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışmanın amacı, Doğu Afrika Topluluğu'nda bölgesel entegrasyon ve ekonomik büyümeyi değerlendirmektir. Bu durumda, çalışma Doğu Afrika toplumunda bölgesel entegrasyon ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi belirleyecektir. Ticaret politikalarının serbestleştirilmesi, kaynakların yeniden tahsisi ve yeni ticaret bağlantılarının kurulmasıyla sonuçlanır. Ticaret bağlantıları var olduğu sürece, UR refah şeklinde avantajlar yaratmayı ve ekonomik büyümeyi teşvik etmeyi öngördü. Bununla birlikte, teorik temeller, beklenen sonuçlarıyla ilgili olarak belirsizdir. Refahın iyileştirilip iyileştirilmediği, ticaret bağlantılarının sürdürülüp sürdürülmediği ve gerçekleşen ekonomik büyüme ampirik bir sorudur. Değerlendirme, daha önce UR blokları oluşturmak için kullanılan siyasi yöntemden ziyade ekonomik bir yaklaşım benimsiyor. Bu çalışmada, bireylerin emeğinin, emeğin, sermayenin serbest seyahati ile ilgili ilk üç soruyu cevaplamak için yıllar boyunca toplanan farklı Uluslararası Para fonu ve Kenya Federal Rezervi kazanç rakamlarından ikincil verilere odaklanan keşfedici bir yaklaşım benimsemiştir ve Doğu Afrika toplum içi ticareti ele almıştır. Araştırma, bölgesel ekonomik entegrasyonun belirli kilit unsurlarının kıtanın ekonomik kalkınmasına yardımcı olduğunu gösteriyor. Birincisi, yüksek bir ekonomik gelişme oranı elde etmek, bölgenin güçlü yanlarını geliştirmeye ve çeşitli ortak devletleri ekonomik olarak konumlandırmaya önemli ölçüde katkıda bulunur. Ayrıca, bölgenin ticaret beklentilerinin, özellikle bölge içi ticaretin gerçekleştirilmesi, bölgenin ilerlemesine ve genişlemesine katkıda bulunma yeteneğine sahiptir. EAC'ının başarısı veya başarısızlığı bu temele bağlıdır. Tek pazarın kurulması nedeniyle gelecek yıllarda da böyle kalacaktır. Anahtar Kelime: Doğu Afrika Topluluğu, Liberalleşme, Bölgesel entegrasyon, ekonomik büyüme.
Özet (Çeviri)
To assess regional integration and economic growth in the East African Community. In this case, the paper will determine the relationship between regional integration and economic growth in east African community. Liberalization of trade policies results in resource reallocation and the establishment of new trade connections. As long as trade links exist, RI projected to generate advantages in the form of welfare and stimulate economic growth. However, theoretical underpinnings are vague regarding their expected results. Whether welfare is improved, trade connections are maintained, and economic growth realized is an empirical question. The assessment takes an economic approach rather than the political method that was previously used to construct RI blocs. The study adopted an exploratory approach was utilized in this work, focusing on secondary data from different International Monetary fund and Federal Reserve of Kenya earnings figures collected throughout the years to answer the first three questions on free travel of labor of individuals, labor, capital, and intra East African community commerce. The research shows that certain key elements of regional economic integration assist to the continent's economic development. First, achieving a high rate of economic development contributes significantly to enhancing the region's strengths and economically positioning the various partner states. Moreover, realizing the region's trade prospects, particularly intra-regional commerce, has the ability to contribute to the region's progress and expansion. The EAC's success or failure is dependent on this basis. It will remain so in the future years, owing to the establishment of the single market. Keyword: East African Community, Liberalization, Regional integration, economic growth.