The effects of programmatic advertising characteristics on consumer attitude and intention to click
Programatik reklamcılığın özelliklerinin tüketici tutumu ve tıklama niyetine etkisi
- Tez No: 699652
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE KİREZLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Reklamlar uzun zamandır hayatımızın bir parçası. Matbaanın bulunmasıyla başlayan ve gazetelere yayılan reklamlar günümüzde hayatımızın her yerinde karşımıza çıkıyor. Dergilerden televizyona, e-mailimizden uygulamalara kadar her yerdeler. İnternet'in kullanımının artması ve sosyal medya platformlarının ortaya çıkmasıyla birlikte reklamcılık alanı da oldukça gelişti. Sosyal medya platformları ortaya çıktığı günden beri sürekli büyüyor ve yeni reklam fırsatları yaratıyor. Diğer yanda, bazı insanlar hiç sosyal medya platformu kullanmıyor olsalar bile bu günlerde çoğu insan interneti fark amaçlar için kullanıyor. İnternet'teki bu büyüme reklam çeşitliliğini geliştirip bugünlerde programatik reklamcılığı karşımıza getirdi. Programatik reklamcılık, kısaca, online reklam alım ve satımının otomatik hale getirilmesidir. Böylece yayıncılarla yapılan görüşmeler aradan çıkarılarak zaman tüketimi minimum indiriliyor ve makine öğrenmesi ve yapay zeka ile verimlilik ve şeffaflık ilkesi göz önünde bulunduruluyor. Bu çalışma, programatik reklamların kullanıcıları nasıl etkilediği ve bu gibi reklamlara tıklama olasılıklarını ölçüyor. Önceki çalışmalar ve kaynak taraması sayesinde bir anket oluşturuldu. Bu ankete, Türkiye'nin farklı yerlerinden, farklı demografik özelliklere sahip 318 kişi cevap verdi. Faktör analizi, güvenilirlik ve regresyon analizleriyle SPSS kullanılarak hipotezler test edildi. Bu çalışma bize programatik reklamların farklı özelliklerinin tüketicileri nasıl etkilediği ve onların tıklama olasılıklarını görmemizde yardımcı oldu. Sonuç olarak bu çalışmanın gelecek çalışmalara katkı sağlamasını umuyoruz.
Özet (Çeviri)
Advertising has been around for a long time. Starting with the printing press and papers, nowadays you can see them in all aspects of our daily lives. The internet is used widely and the emergence of social media platforms opened new possibilities for advertisers and companies. On the other hand, even though some people never use these social media platforms, nowadays most people use the internet for various reasons. And thanks to the developments in the advertising industry, we now have programmatic advertising which is in short, an automated buying and selling of online advertising. Programmatic advertising helped advertisers to eliminate the publisher negotiation process and minimized time consumption and introduced us to machine learning and AI-optimisation to increase efficiency and transparency. This study aimed to examine how consumers are affected by programmatic advertising and how are they likely to click these kinds of ads. From the former studies and the literature review, a questionnaire has been created. 318 responses have been collected from all over Turkey with different demographics and tested with factor analysis, reliability analysis, and regression analysis using SPSS to test the hypotheses. This study showed us different relations between some characteristics of programmatic advertising that affect consumers and their intention to click. In the end, we hope that this study helps and contributes to further studies regarding programmatic advertising and its effects on consumers.