The role of logistics infrastructure on trade development: An application for Turkey
Lojistik altyapısının ticaret gelişimindeki rolü: Türkiye için bir uygulama
- Tez No: 699788
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN TUNA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Son yirmi yılda Türkiye, iyi gelişmiş bir ulaşım ağı kurmak ve küresel tedarik zincirlerine entegre olmak için ulaşım altyapısına önemli yatırımlar yapmıştır. Bu çalışma, ulaştırma ve sanayi politikası boyutları hakkında fikir edinmek için Türkiye'deki ulaştırma ağı yatırımının ticareti genişletme yönündeki faydalarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bir araştırma stratejisi olarak, sonraki araştırma aşamasındaki nicel analiz için kılavuz elde etmek amacıyla, ulaştırma altyapısının daha geniş ekonomik faydaları üzerine ampirik çalışmalar üzerine sistematik literatür incelemesi yaklaşımıyla bütünleştirilmiş bir tümevarımsal içerik analizi yapılmıştır. Nicel yöntemler iki ayrı analizden oluşmaktadır. İlk olarak, bir ön nedensellik analizi olarak, ARDL modeli çerçevesinde karayolu ve demiryolu ulaşım altyapısı, bilgi ve iletişim teknolojileri gelişimi ile ticaret gelişimi arasındaki kısa ve uzun vadeli dinamikler incelenmiştir. Ardından, ihracat ve ithalat için ticaret çekim modelleri, başlıca açıklayıcı değişkenler olarak çeşitli ulaşım modlarına yapılan altyapı yatırımları ile ikili ticaret akışı faktörleri, bilgi ve iletişim teknolojileri gelişimi, Türkiye ve ticaret ortağı ülkeler için kontrol değişkenlerini içeren diğer bağımsız değişkenler kullanılarak tahmin edilmiştir. Analizden elde edilen temel bir çıkarım, ulaştırma altyapısı yatırımlarının ihracat artışından ziyade ithalat büyümesi için bir itici güç olarak hareket ettiğini göstermektedir. Bir başka önemli çıkarsama olarak, ulaştırma altyapısı yatırımı tüm ulaştırma türleri dikkate alınarak, karayolu ve demiryolu altyapısına özel önem verilen uzun vadeli bir ulaştırma politikası planına dayalı olarak gerçekleştirilmelidir. Ayrıca, genel lojistik sistemi ağını ve bağlanabilirliğini geliştirmek için ulaştırma modları, çok modlu ve intermodal taşımacılığın yaygın uygulamasını mümkün kılacak şekilde birbirine entegre edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Over the past two decades, Turkey has undertaken considerable investment in transport infrastructure to found a well-developed transport network and to get integrated into global supply chains. This study aims to evaluate trade expansion benefits of transport network investment in Turkey to get insights on transport and industrial policy dimensions. As a research strategy, an inductive content analysis integrated with a systematic literature review approach is performed for the empirical studies on the broader economic benefits of transport infrastructure to derive guidance for the quantitative analysis of the subsequent research phase. The quantitative methods consists of two separate analysis. Firstly, short-run and long-run dynamics between land transportation infrastructure, ICT development and trade expansion are investigated within ARDL framework as a preliminary causality analysis. Then, gravity models of trade are estimated for exports and imports with infrastructure investments in various transport modes as the main explanatory variables as well as other independent variables involving factors of bilateral trade flow, ICT development, control variables for Turkey and control variables for partner countries. A main inference from the analysis entails that transport infrastructure investment acts as a driver for import growth rather than export expansion. As another important insight, transport infrastructure investment should be carried out with all transport types considered, based on a long-term transport policy scheme with special attention on road and rail infrastructure. Moreover, transport modes should be integrated to enhance network and connectivity of the overall logistics system, enabling prevalent practice of multimodal and intermodal transportation.