STEM etkinliklerinin kimya öğretmen adaylarının girişimcilik becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigating the impact of STEM activities on the entrepreneurial skills of chemistry teacher candidates
- Tez No: 880353
- Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET KAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Araştırma STEM eğitim yaklaşımı uygulamalarının kimya öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerileri arasında yer alan girişimcilik becerilerine etkisini incelemeyi, STEM eğitim yaklaşımı öncesi ve sonrasında kimya öğretmen adaylarının girişimcilik becerilerine ilişkin görüşlerindeki değişimin tespitini ve STEM eğitim yaklaşımı sürecine yönelik görüşlerini almayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda uygulama sürecinde kimya öğretmen adaylarına 21. yüzyıl becerileri ile girişimcilik eğitimi ve STEM eğitiminin verilmesinin ardından, STEM etkinliklerinin uygulanması ve kimya öğretmen adaylarının STEM etkinlik planı tasarlamaları hedeflenmektedir. Bu amaçlar kapsamında karma araştırma modeli kullanılmıştır. Nicel boyutunda tek gruplu ön test- son test zayıf deneysel desen ve nitel boyutunda ise durum çalışması deseni kullanılmıştır. Örneklem, Ankara ilinde bulunan bir devlet üniversitesinin eğitim fakültesi kimya eğitimi bilim dalında öğrenimine devam eden 11 kimya öğretmen adayından oluşmaktadır. Araştırmanın nicel boyutunda kimya öğretmen adaylarının girişimcilik düzeylerini ölçmek amacıyla Deveci ve Çepni (2015) tarafından hazırlanan“Öğretmen Adaylarına Yönelik Girişimcilik Ölçeği”ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Nitel boyutunda kimya öğretmen adaylarının girişimcilik becerilerine ilişkin görüşlerindeki değişimi tespit etmek amacıyla uygulama öncesinde ve sonrasında toplamda iki kez olmak üzere gönüllü olarak katılım gösteren 10 kimya öğretmen adayıyla odak grup görüşmesi yapılmıştır. Buna ek olarak STEM eğitim süreci ve STEM eğitim yaklaşımını uygulamaya ilişkin görüşlerini almak maksadıyla uygulama sonunda gönüllü olarak katılan 9 kimya öğretmen adayına etkinlik yazılı görüş formu nitel veri toplama araçları olarak uygulanmıştır. Girişimcilik ölçeğinden elde edilen veriler SPSS programıyla analiz edilmiştir. Odak grup görüşmeleri ile etkinlik yazılı görüş formundan elde edilen veriler içerik analizi ile incelenmiştir. Araştırmada sonuç olarak kimya öğretmen adaylarının girişimcilik ölçeği ön test-son test puanları arasında kısmen anlamlı bir farklılık çıkmıştır. Ön test-son test verileri ölçeğin 5 alt boyutu açısından incelendiğinde; risk alma ve yenilikçi olma alt boyutlarının puanları arasında anlamlı bir farklılık varken, fırsatları görme, kendine güven ve duygusal zeka alt boyutlarının puanları arasında anlamlı bir farklılık çıkmamıştır. Uygulama öncesi ve sonrası yapılan odak grup görüşmelerinden elde edilen veriler içerik analizi ile incelendiğinde kimya öğretmen adaylarının uygulama sonrası“girişimcilik kavramı, girişimcilik becerileri ve 21. yüzyıl yaşam becerilerine”yönelik algılarına olumlu etkileri olmuştur. Aynı zamanda odak grup görüşmelerinin analizi sonucunda; kimya öğretmen adayları STEM etkinlikleri ile girişimcilik becerilerinin kazandırılabileceğine ilişkin uygulama sonrasında olumlu görüşler bildirmiştir. Ayrıca, etkinlik yazılı görüş formu sonucunda, kimya öğretmen adayları STEM etkinlikleri ile disiplinler arası bağlantı kurma ve girişimcilik becerilerinin nasıl aktif olarak kazandırılabileceğine yönelik bilgiler edindiklerini, öğretmenlik mesleklerinde STEM yaklaşımını derslerinde öğrencilerine girişimcilik becerileri kazandırmak amacıyla kullanacaklarına yönelik olumlu ifadelerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the impact of STEM education approach applications on chemistry pre-service teachers' entrepreneurship skills, which are among the 21st-century competencies. It also seeks to identify changes in pre-service teachers' perceptions of entrepreneurship skills before and after the STEM education approach and to gather their opinions on the STEM education approach process. To achieve these objectives, the implementation process includes providing 21st-century skills and entrepreneurship education along with STEM education to chemistry pre-service teachers, followed by the application of STEM activities and the design of STEM activity plans by the pre-service teachers. A mixed-method research model was employed for these objectives. The quantitative dimension utilized a single-group pre-test and post-test weak experimental design, while the qualitative dimension employed a case study pattern. The sample consisted of 11 chemistry pre-service teachers from the Department of Chemistry Education at a state university in Ankara. To measure the pre-service teachers' levels of entrepreneurship, the“Entrepreneurship Scale for Teacher Candidates”developed by Deveci and Çepni (2015) was administered as both a pre-test and a post-test. To identify changes in the pre-service teachers' perceptions of entrepreneurship skills, focus group interviews were conducted twice, before and after the implementation, with 10 voluntarily participating chemistry pre- service teachers. Additionally, to gather opinions on the STEM education process and the application of the STEM approach, a written opinion form was administered as a qualitative data collection tool to 9 voluntarily participating chemistry pre-service teachers at the end of the implementation. Data obtained from the entrepreneurship scale were analyzed using SPSS software. Data from the focus group interviews and written opinion forms were analyzed using content analysis. The results of the study revealed a partial significant difference between the pre-test and post-test scores of the chemistry pre-service teachers on the entrepreneurship scale. Analyzing the pre-test and post-test data in terms of the scale's five sub-dimensions, significant differences were observed in the sub-dimensions of risk- taking and innovativeness, while no significant differences were found in the sub- dimensions of opportunity recognition, self-confidence, and emotional intelligence. Content analysis of the focus group interview data indicated that the pre-service teachers' perceptions of“entrepreneurship concept, entrepreneurship skills, and 21st-century life skills”had positive effects after the implementation. Furthermore, the analysis of focus group interviews showed that the pre-service teachers expressed positive views about acquiring entrepreneurship skills through STEM activities. Additionally, the written opinion forms revealed that the pre-service teachers gained knowledge on how to establish interdisciplinary connections and actively develop entrepreneurship skills through STEM activities. They expressed positive intentions to utilize the STEM approach in their teaching careers to help students develop entrepreneurship skills.