Behavioural biases in invesment decisions: A comparison between finance professionals and individual investors in Turkey
Yatırım kararlarındaki davranışsal önyargılar: Türkiye'de finans profesyonelleri ve bireysel yatırımcılar arasında bir karşılaştırma
- Tez No: 370750
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. FAHRİ OKAN BÖKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Geleneksel finans paradigmaları rasyonellik üzerine kuruludur. Eugene Fama tarafindan ortaya konmuş, Etkin Market Hipotezi'ne göre, piyasalar etkindir. Fakat akademik bulgular, genel olarak anomali olarak ifade edilen, Etkin Market Hipotezi'nin kurallarından sapmaların olduğunu ispat etmiştir. Göreceli olarak yeni bir alan olan davranışsal finans ise, bu irrasyonellikleri ve geleneksel finans paradigmalarının açıklamakta zorlandıklari yetersizlikleri açıklamak için bilişsel psikolojiyi kullanmaktadır. Bu tezin amacı, seçili beş farklı davranışsal önyargıyla, finans profesyonelleri ile bireysel yatırımcılar arasında bir bağımlılık olup olmadığını araştırmaktır. Seçilen davranışsal önyargılar şunlardır; çıpalama, sürü psikolojisi, aşırı güven, geri bakış, kumarbaz yanılgısı
Özet (Çeviri)
The traditional finance paradigms depend on rationality. According to Efficient Market Hypothesis put forth by Eugene Fama, financial markets are efficient. But academic evidences has proved that there are deviations called anomalies from the rules of EMH, Behavioural finance, a relatively new field of study that uses cognitive psychology to explain these irrational behaviours and shortcomings of traditional finance has emerged. The purpose of this thesis is to look for if there is a dependency between five identified behavioural biases and finance professionals or individual investors. The behavioural biases that are examied namely anchoring, herding behaviour, overconfidence and hindsight bias and gambler fallacy.