İhracat teşvikleri ve KOBİ'lerin karşılaştıkları sorunlar
Export incentives and the problems encountered by SMEs
- Tez No: 699977
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ), esnek üretim yapıları sayesinde ekonomik dalgalanmalara karşı kolay adapte olabilmeleri, büyük işletmelere kıyasla daha düşük yatırım ile daha fazla istihdam olanağı yaratmaları, ürün çeşitliliği sağlamaları ve bölgesel kalkınmaya olan katkıları nedeniyle gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülke ekonomileri için oldukça önemli bir yere sahiptir. Yaşanan Petrol Krizi sonrası önemi her geçen gün artan ve ekonomilerin vazgeçilmez bir unsuru haline gelen KOBİ'lerin, gerek işletme fonksiyonlarından gerekse dış faktörlerden kaynaklı birtakım sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu çalışma kapsamında uluslararası pazarlara açılabilmek adına ihracat faaliyetinde bulunan KOBİ'lerin karşı karşıya kaldıkları sorunların belirlenmesi ve bu sorunlara yönelik çözüm önerilerinin sunulması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda Akdeniz ve Ege İhracatçı Birlikleri'ne üye 83 işletmeye yönelik anket uygulanmıştır. Uygulamada elde edilen verilere yönelik SmartPLS paket programı aracılığıyla Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) analizleri gerçekleştirilmiştir. Bulgulara göre uluslararası dış çevre faktörlerinden kaynaklanan ihracat sorunları ile ulusal dış çevre faktörlerinden ve işletme fonksiyonlarından kaynaklanan ihracat sorunları arasında pozitif yönlü ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Small and Medium-Sized Enterprises (SMEs) occupy a crucial place in all economies of developed and developing countries thanks to their contributes to regional development and the ability to provide product diversity, to create more employment opportunities with less investment compared to large enterprises, and to easily adapt to economic fluctuations with a flexible production structure. After the Oil Crisis, SMEs whose importance is increasing day by day and have become an indispensable element of the economies, are encountering some problems due to both their business functions and external factors. The aim of this paper is to determine the problems faced by SMEs engaged in export activities in order to expand to international markets and to offer solutions for these problems. Accordingly, a survey was applied to 83 companies that are members of the Mediterranean and Aegean Exporters' Associations. Structural Equation Model (SEM) analyzes were carried out using the SmartPLS package program for the data obtained from the surveys. According to the findings, it has been determined that there is a positive relationship between export problems arising from national and international external environment factors and problems arising from business functions.