Kuruluştan uyuşmazlığa Fransa'nın cumhuriyetçi soykütüğü: Aktörler, değerler, mücadeleler
France's republican genealogy from foundation to disagreement: Actors, values, struggles
  1. Tez No: 699987
  2. Yazar: SELMAN SAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YETİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 519
Özet
Bu çalışma, Fransa'da Beşinci Cumhuriyet döneminde radikal soldan aşırı sağa önemli birçok politik aktörün cumhuriyetçiliği anlamlandırma biçimini günümüze kadar biriken enerjiyi ihmal etmeden ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, politik aktörlere, cumhuriyetçi değerlerdeki (eşitlik, özgürlük, kardeşlik, laiklik, demokrasi, yurttaşlık...) dönüşümlere ve güncel meselelerin (yerel diller, toplumsal sorun, çok kültürlülük, göçmenler, AB...) yarattığı ayrışmalara odaklanmaktadır. Çalışma üç farklı bölümden oluşmaktadır: Kuruluş, kurumsallaşma ve dönüşümden uyuşmazlığa. İlk bölümde Fransız Devrimi'nden başlayarak cumhuriyetin bir rejim olarak inşa edilişi, farklı cumhuriyetçi anlayışlar etrafında ortaya konmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde karşı cumhuriyetçi tehditlerin bertaraf edilme süreci ve yarattığı kurumsal kapasiteyle cumhuriyetin sorgulanamaz bir rejim haline gelmesi belli ilkeler ve politik aktörler etrafında tartışılmıştır. Son olarak cumhuriyetçi hegemonyaya karşı meydan okuyuşların görünür olduğu bir zamanda, farklı cumhuriyetçi anlayışlar, karşılıklı olarak belli meseleler etrafında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the way how, many important political actors spanning from radical left to extreme right explain Republicanism in France during Fifth Republic period, without ignoring the energy accumulated until today. In this context, it focuses on political actors, transformation in republican values (equality, freedom, fraternity, secularism, democracy, citizenship...) and the segregation created by current issues (local languages, social problem, multiculturalism, gender, immigrants, EU...). The study consists of three different parts: Foundation, institutionalization and from transformation to disagreement. In the first part, the construction of the republic as a regime, starting from the French Revolution, tried to be put forward by focusing on different republican perceptions. In the second part, the process of eliminating counter- republican threats and the evolution of the republic with its institutional capacity into an unquestionable regime are discussed within the framework of certain principles and political actors. Finally, at a later time when challenges to republican hegemony become visible, different republican perceptions are reciprocally analyzed within the context of certain issues.