Fibrin glue'nun spinal epidural fibrozis üzerine etkisi ve dura matere adezyonunun histopatolojik olarak incelenmesi (Tavşan modeli)
  1. Tez No: 70013
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERHAN TAKÇI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmayı, spinal cerrahide önemli problemlerden birisi olan epidural fibrozisi engellemede fibri glue (FG)'nun etkilerini araştırmak ve Nöroşirürji'de dural defekt ya da yırtıkların kapatılması amacıyla en sık kullanılan materyal olan FG'nun dura matere adezyonunu araştırmak için yapıldı. Çalışmada, ağırlıkları 2500-3500 gr olan 50 adet beyaz melez, erkek tavşan kullanıldı. Denekler 1,2,4,6 ve 8 haftalık izleme peryotlarına göre her biri 10 denekten oluşan 5 gruba ayrıldı. Çalışma ve kontrol grupları aynı denekler üzerinde oluşturuldu. Tüm deneklerde, Ketalar ile anestezi sağlandıktan sonra T8 ve T8 tam laminektomi yapıldı. Kanama kontrolünü takiben T6 laminektomi defekti çalışma grubu olarak FG ile dolduruldu. T8 laminektomi defekti ise kontrol grubu olarak bırakıldı. Tavşanlar 1,2,4,6 ve 8 haftalık izleme peryotlan sonunda %10 formaldehit solüsyonu verilerek sakrifiye edildiler. Vertebral kolon bir bütün halinde çıkartılarak %10'luk formaldehit solüsyonunda tesbit edilip, %5 nitrik asit solüsyonunda dekalsifiye edildi. Spesmenlerden kontrol ve çalışma grubunu oluşturan laminektomi seviyelerinden 3'er mikronluk kesitler alınıp, Hematoxylin- Eosin ve Van Gieson boyalan ile boyanarak ışık mikroskobunda incelendi. Veriler değerlendirildiğinde ilk 4 haftada FG ile doldurulan laminektomi seviyelerinde kontrol laminektomi seviyelerine göre fibrozisin daha az geliştiğini (p0.05). 6 ve 8.haftalarda epidural fibrozisin dura matere adezyonunun kontrol grubunda çalışma grubuna göre biraz daha fazla olmakla beraber iki grup arasında anlamlı bir fark tesbit edemedik.
Özet (Çeviri)
This study was coducted in order to search the effects of fibrin glue (FG) in preventing the epidural fibrosis which is one of the important problems in spinal surgery and to invastigate the adhesion on dura mater c' the epidural fibrosis and FG which is the most commonly used material to repair the durai defects or tears in neurosurgery. In this study, 50 white hybrid male rabbits weighing 2500-3500 gr. were used. The subjects were divide into 5 groups with 10 rabbits in each according to 1,2,4,6 and 8-week follow up periods. Study and control groups were formed in the same animals. After anesthetizing all subjects by means of Ketalar, complete laminectomy was made in T6 and T8. Following the bleeding control, the defect of T6 was covered with FG as the study group. The defect of T8 laminectomy was left as the control group. The rabbits were sacrified by giving 10 % formaldehyde solution at the end of the 1,2,4,6 and 8-week follow up periods. Columna vertebralis was extracted as a whole and was fixed in formaldehyde solution and then was decalcified in 5 % nitric acid solution. 3-micron slices were extracted from the the specimens from the laminectomy levels forming study and control groups. Upon evaulation of data, It was observed that fibrosis developed less in the laminectomy levels covered in the first weeks with FG as compared to control laminectomy levels (p0.05). Although the adhesion of epidural fibrosis on dura mater in the 6th and 8 week was a little more in the control group as compared to the study group, No significant difference was observed between two groups.