Kronik bel ağrılı olgularda miyofasyal gevşetme uygulamasının ağrı, esneklik ve gövde mobilitesi üzerine anlık etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the instant effect of myofacial release on pain, flexibility and body mobility in patients with chronic back pain.
- Tez No: 700223
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çalışmamızda, kronik bel ağrısında miyofasyal gevşetme uygulamasının ağrı, esneklik ve gövde mobilitesi üzerine anlık etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu deneysel çalışmaya, kronik bel ağrısı bulunan 40 hasta katıldı. Katılımcılar randomize kontrollü olarak gruplandırıldı. Ağrı değerlendirmesi için Görsel Analog Skalası uygulandı. Esneklik değerlendirmesi için Otur-Uzan Testi ve Hamstring esnekliği için gonyometrik ölçüm eşliğinde düz bacak kaldırma testi uygulandı. Gövde mobilitesini değerlendirmek için Modifiye Schober Testi uygulandı. Tüm değerlendirmeler deney ve kontrol gruplarına uygulanan uygulamaların anlık etkisini ölçmek için uygulamadan hemen önce ve hemen sonra yapıldı. Aynı gruptaki bireylerin tedavi öncesi ve sonrası değerlendirme verilerinin karşılaştırılması non-parametrik testlerden“Wilcoxen Sum Rank Testi”kullanılarak yapıldı. Her iki grubun tedavi öncesi ve sonrası değerlendirme verilerinin karşılaştırılması non parametrik değerlendirme“Mann-Whitney U Testi”kullanılarak yapıldı. Grup içi karşılaştırmalarda hem deney hem de kontrol grubunda tüm sonuç ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark elde edilmiştir (p˂0,05). Sonuç ölçümlerinde uygulamalardan sonra uygulama öncesine göre oluşan fark değeri (delta fark) gruplar arası karşılaştırıldığında Otur-Uzan Testi ve Sol düz bacak kaldırma testi anlamlı fark gösterirken (p˂0,05); VAS, Modifiye Schober Testi ve sağ düz bacak kaldırma testi gruplar arası benzerdi (p˃0.05) Kronik bel ağrılı olgularda miyofasyal gevşetme yönteminin ağrı, esneklik ve fonksiyonel mobilite üzerine anlık etkisini incelediğimiz çalışmamızda, tüm sonuç ölçümlerinde olumlu kazanımlar sağladığı belirlenmişti. Ayrıca, myofasial gevşetme uygulamasının klasik masaj uygulamasına göre Otur-Uzan testi ve Sağ Düz Bacak Kaldırma testi değerinde daha fazla iyileşme sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to determine the immediate effect of myofascial release on pain, flexibility and trunk mobility in chronic low back pain. Forty patients with chronic low back pain participated in this experimental study. Participants were grouped as randomized controlled. Visual Analogue Scale was used for pain assessment. Sit-Reach Test was used for flexibility evaluation and straight leg raising test with goniometric measurement was applied for Hamstring flexibility. Modified Schober Test was used to evaluate trunk mobility. All evaluations were made just before and immediately after the application to measure the instantaneous effect of the applications applied to the experimental and control groups. The comparison of the evaluation data of the individuals in the same group before and after the treatment was made using the“Wilcoxen Sum Rank Test”, one of the non-parametric tests. The comparison of the evaluation data of both groups before and after the treatment was made using the non-parametric evaluation“Mann-Whitney U Test”. In intragroup comparisons, statistically significant difference was found in all outcome measures in both the experimental and control groups (p˂0.05). When the difference value (delta difference) occurred after the applications compared to the pre-application in the outcome measurements, when the Sit-Reach Test and Left straight leg lifting test showed a significant difference (p˂0.05); VAS, Modified Schober's Test and right straight leg lift test were similar between groups (p˃0.05). In our study, in which we examined the immediate effect of myofascial release method on pain, flexibility and functional mobility in patients with chronic low back pain, it was determined that it provided positive gains in all outcome measures. In addition, it was determined that myofascial release application provided more improvement in the values of the Sit-Reach test and Right Straight Leg Lift test compared to the classical massage application.