Boz armut ekstresinin sağlıklı ve kanserli insan deri hücre hatları üzerindeki sitotoksik etkisinin deneysel karşılaştırılması
Experimental comparison of cytotoxic effect of boz pear extract on healthy and cancer human cell lines
- Tez No: 700222
- Danışmanlar: DOÇ. DR. INDRANİ KALKAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Boz armut (Pyrus elaeagnifolia) iç anadolu bölgesinde yetişen endemik bir armut çeşidi olup kendisine ait özel aroma ve lezzetiyle bilinmekte, ayrıca halk arasında sağlık üzerinde de olumlu etkileri olduğuna inanılmaktadır. Ancak, bu meyvenin biyo-aktif bileşenleri konusunda herhangi bir bilimsel çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmanın amacı, biyoaktif bileşenlerinin anti-kanserojen özelliklerini araştırmak adına, kurutulmuş boz armutun etanol ekstresinin sağlıklı HaCat ve kanserli A375 deri hücre hattı üzerindeki sitotoksik etkisinin analiz edilmesi, A375 hücre hattında antikarsinojenik etkisinin arttırılması ve kullanım alanları ile ilgili ilerki çalışmalara kaynak oluşturmaktır. Bu araştırma Şubat-Haziran 2019 döneminde İstanbul Aydın Üniversitesi'nin Moleküler Biyoloji Laboratuvarında kontrollü deneylerle yapılmıştır. Kurutulmuş boz armutun farklı dozajlardaki ekstrelerinin sağlıklı (HaCat) ve kanserli insan deri hücre hattı (A375) üzerindeki sitotoksik etkisine bakılmıştır. Kurutulmuş boz armut ekstresi, soxhlet yöntemi kullanılarak soğuk etanol ekstraksiyonu ile elde edilmiştir. Elde edilen kurutulmuş boz armut ekstresi HaCat ve A375 hücre kültürlerinin analizinde, hücre proliferasyon testlerinde yaygınca kullanılan MTT (3-(4,5-dimetiltiyazol2-yl)-2,5-difeniltetrazolyum-bromür) yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre kurutulmuş boz armut ekstresinin başlangıç dozu 25 µg/µL olup 1:8 oranında seyreltilen ekstrede HaCat hücre canlılığın yüksek, A375 hücre canlılığının azaldığı görülmüştür. Ancak, araştırmanın yapıldığı ilkbahar mevsiminde taze meyve elde edilemediğinden kurutulmuş örneklerle çalışılmıştır. Bu çalışmanın taze boz armut üzerinde tekarlanıp antikanser özelliklerinin incelenmesinde fayda görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Boz pear (Pyrus elaeagnifolia) is an endemic pear variety that grows in the Central Anatolia region and is known for its special aroma and taste, and it is also believed to have positive effects on health among the people. However, no scientific study has been encountered on the bio-active components of this fruit. In order to investigate the anti-carcinogenic properties of boz pear's bioactive components, the aim of this study was to analyze the cytotoxic effect of dried boz pear ethanol extract on healthy HaCat and Carcinogenic A375 human skin cell lines, increase anticarcinogenic effect on A375 cell line and to provide a base for future studies on areas of usage. The controlled experiments within the scope of this study was conducted in the Molecular Biology Laboratory of Istanbul Aydın University between February-June 2019. The cytotoxic effect of different dose of dried grey pear extracts on healthy (HaCat) and cancerous human skin cell line (A375) was investigated. Dried boz pear extract was obtained by cold ethanol extraction by means of Soxhlet method. The obtained dried gray pear extraction, MTT (3- (4,5-dimethylthiazol2-yl) -2,5-diphenyltetrazolium-bromide) test, which is widely used in cell proliferation tests, was used in HaCat and A375 cell cultures. According to the results obtained, the initial dose of boz pear extract was 25 µg / µL and using the dilution factor of 1:8, healthy HaCat cell viability was found to be high whereas carcinogenic A375 cell viability was found to be reduced substantially. However, fresh fruit could not be obtained during the season, when the research was conducted. Therefore, the study was conducted with dried boz pear samples. It would be beneficial to repeat the study on fresh boz pear samples in order to examine the anticancer properties