Spastik diplejik serebral palsili çocuklarda video tabanlı eylem gözlem eğitimi ve canlı eylem gözlem eğitiminin; motor fonksiyon, aktivite katılım ve ikincil sonuç ölçütleri üzerine etkisi
The effect of video based action observation training and liveaction observation training on motor function, activity participation and secondary outcome measures in children with spastic diplegiccerebral palsy
  1. Tez No: 817301
  2. Yazar: DİLAN DEMİRTAŞ KARAOBA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU TALU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı spastik diplejik Serebral Palsi'li çocuklarda Video Tabanlı Eylem Gözlem Eğitimi ve Canlı Eylem Gözlem Eğitiminin; motor fonksiyon, aktivite katılım ve ikincil sonuç ölçütleri üzerine etkilerini incelemektir. Materyal ve Metot: Çalışmaya Kaba Motor Fonksiyon Sınıflama Sistemine göre mobilite seviyeleri I, II ve III olan ve 5-14 yaş arasında 39 spastik diplejik Serebral Palsi'li çocuk dâhil edildi ve tabakalı randomizasyon yoluyla 3 gruba ayrıldı. 8 hafta boyunca 1. Grup, 20 dk konvansiyonel fizyoterapi programına ek olarak 20 dk video tabanlı eylem gözlem eğitimi; 2. Grup, 20 dk konvansiyonel fizyoterapi programına ek 20 dk canlı eylem gözlem eğitimi; 3. Grup 40 dk konvansiyonel fizyoterapi programı aldı. Katılımcılar Kaba Motor Fonksiyon Ölçütü, Çocuk ve Adölesan Katılım Anketi, Pediatrik Berg Denge Ölçeği, süreli kalk ve yürü testi, 5 kez otur kalk testi, Gillette Fonksiyonel Değerlendirme Anketi ve 1 dk yürüme testi ile değerlendirildi. Bulgular: 2. Grupta; KMFÖ-'Yatma ve Yuvarlanma' (p=0.066), 3.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to examine the effects of video-based action and live action observation training on motor function, activity participation and secondary outcome measures in children with spastic diplegic Cerebral Palsy. Material and Method: 39 children with spastic diplegic Cerebral Palsy between the ages of 5-14 and with mobility levels I, II, and III according to Gross Motor Function Classification System were included in the study were divided into 3 groups by stratified randomization. Group 1 for 8 weeks, 20 minutes of video-based action observation training in addition to the conventional physiotherapy program; Group 2, 20 minutes of live action observation training in addition to the conventional physiotherapy program; Group 3 received a conventional physiotherapy program for 40 minutes. Participants were evaluated with Gross Motor Function Measurement, Adolescent Scale of Participation, Pediatric Berg Balance Scale, Timed up and go test, Five times sit-tostand test, Gillette Functional Assessment Questionnaire and 1 minute walk test.