Adölesan idiyopatik skolyozda schroth egzersizlerinin solunum fonksiyonları üzerine etkisi
The effect of schroth exercises on respiratory functions in adolescent idiopathic scoliosis
- Tez No: 705705
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜRRİYET GÜRSEL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, adölesan idiyopatik skolyoz tanısı ile korse kullanan bireylerde, korse kullanımı ve Schroth egzersizlerinin bireylerin solunum fonksiyonları üzerindeki etkisini ortaya koymak amacıyla Formed Healthcare Skolyoz Korse ve Tedavi Merkezinde takipli 24 olgu ile gerçekleştirildi. Örneklem; Korse grubu ve Korse&Egzersiz grubu olmak üzere ikiye ayrıldı. Olgulara ait demografik ve klinik veriler araştırmacı fizyoterapist tarafından hazırlanan form ile, solunum parametrelerine ilişkin veriler ise spirometre ile literatürde tanımlanan protokoller dikkate alınarak tedavi öncesi ve Korse&Egzersiz tedavisinin 8. haftasında olmak üzere iki aşamada kaydedildi. Verilerin analizinde Statistical Package for Social Science (SPSS) Windows Version 22.0 kullanıldı. Elden edilen verilerin analizinde; Korse&Egzersiz grubunda tedavi sonrası FEV1 parametresinde, tüm olguların analizinde ise FVC parametresinde artış saptandı. Olguların analizinde Lomber Cobb açısı ve VKİ arasında pozitif korelasyon, tedavi sonrası korse giyme süresi ve FVC arasında negatif korelasyon; korse giyme süresi ve FEV1 parametresi arasında negatif korelasyon olduğu tespit edildi (p < 0,05). Elde edilen veriler sonucu; kısa dönemde Schroth egzersizlerinin FEV1 üzerine olumlu katkısnın olduğu ve kısa dönemde asimetrik korse kullanımının AİS'li olgularda solunum parametrelerini olumsuz etkilemediği saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with 24 patients who were followed up at Formed Healthcare Clinic in order to examine the effect of brace usage on respiratory functions in individuals with adolescent idiopathic scoliosis and to reveal the effect of Schroth exercises on the respiratory functions. Sample; ıt was divided as Brace group and Brace&Exercise group. All data of the cases were recorded with the form prepared by the physiotherapist according the protocols described in the literature. Respiratory parameters data were obtained with the spirometer in two stages, before the treatment and at the eight week of the brace-exercise treatment. Statistical Package for Social Science (SPSS) Windows Version 22.0 was used for statistical analysis. After treatment, there was an increase in the both FEV1 parameter in the Brace&Exercise and the FVC parameters after the treatment in the analysis of all cases. In the analysis of the cases, a positive correlation was found between Lumbar Cobb angle and BMI of participations, and also a strong negative correlation between post-treatment brace using time – FVC and negative correlation between post-treatment brace using time and FEV1 values was found.