İmplantlarda kullanılan farklı simanların sitotoksisitesinin in-vitro olarak değerlendirilmesi
In-vitro evaluation of cytotoxicity of different cements usedin implants
  1. Tez No: 700328
  2. Yazar: KÜBRA AMAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE TURHAN BAL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
İmplant üstü restorasyonlarda sıklıkla siman tutuculu restorasyonlar tercih edilmektedir ve restorasyonla implant arasındaki bağlantı siman aracılığıyla sağlanmaktadır. Biyouyumluluk, bir materyalin uygulandığı bölgede uygun biyolojik cevabı oluşturabilmesidir. Bu çalışmanın amacı 7 farklı implant yapıştırma simanının sitotoksisitesinin in vitro ortamda değerlendirilmesi ve hücrelerde meydana gelen morfolojik değişimlerin SEM ile görüntülenmesidir. Çalışmada 7 farklı siman grubu ve bir kontrol grubu olmak üzere 8 farklı grup oluşturuldu. Örnekler steril koşullarda teflon kalıplarda disk şeklinde hazırlandı. Ekstrakt metodu için, UV ışık altında steril edilen diskler 24 saat boyunca hücre kültürü besiyerinde 37°C, %5 CO₂, %95 nem içeren inkübatörde bekletilerek ekstraktlar hazırlandı. Hücre hatları laboratuvarda hücre kültürü modülünde 25 cm² ve 75 cm²'lik flasklarda, %5 CO₂, %95 nem içeren karbondioksitli inkübatör ortamında tutularak çoğaltıldı. Çoğalan hücrelerin tripsin kullanılarak yüzeyden ayrılması sağlandı ve 1x10⁵ hücre/cm² olacak şekilde 96 kuyucuklu plakaya yerleştirildi. Ardından 96 kuyucuklu plakaya, direkt temas metodu için diskler, ekstrakt metodu için %100, %50, %25, %12,5 konsantrasyonda ekstraktlar yerleştirildi ve hücreler yerleştirildi. Ekilen hücreler 24 saat inkübatörde bekledikten sonra XTT metodu ile hücre canlılığı değerlendirildi. Direkt temas metodu ve ekstrakt metodunda her iki hücre için polikarboksilat simanın en sitotoksik siman olduğu bulundu. Ekstrakt metodu için her iki hücre de %100 konsantrasyonda bütün simanlar sitotoksik etki gösterdi. Ekstrakt metodunda HGF hücresi için Oxford CEM simanın en az sitotoksik olan siman olduğu, MC3T3-E1 Subclone 4 hücresi için Harvard simanın en az sitotoksik siman olduğu bulundu. Direkt temas metodunda her iki hücre için Harvard simanın en az sitotoksik siman olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Cement-retained restorations are usually preferred in implant supported restorations and the connection between the restoration and the implant is provided by cement. Biocompatibility is the appropriate biological response where the materials applicated. The purpose of the present study is to evaluate the cytotoxicity of seven different implant luting cements in vitro and to observe the morphological changes in the cells by SEM. In the study, 8 different groups were determined, including 7 different cement groups and a control group. Specimen cement pellets were molded using polytetrafluoroethylene polymer molds under steril conditions. For the extract method, the extracts were prepared by keeping the discs sterilized under UV light for 24 hours in a cell culture medium at 37°C, 5% CO₂, 95% humidity. Cell lines were confluence in the cell culture module in 25 cm² and 75 cm² flasks in a carbon dioxide incubator with 5% CO₂ and 95% humidity. To prepare confluent cell cultures, cell lines were removed from their culture flask using 1× trypsin and seated to 96-well cellular culture plates at a density of 1x10⁵ cells/cm². Then, discs for the direct contact method, extracts for the extract method and cells were placed in the 96-well plate. Cell viability was evaluated by XTT method after inoculated cells were kept in the incubator for 24 hours. Polycarboxylate cement is the most cytotoxic cement for both cells in the direct contact method and the extract method. For the extract method, all cements at 100% concentration showed cytotoxic effect in both cells. In the extract method, Oxford CEMent is the least cytotoxic cement for HGF cell, and Harvard cement is the least cytotoxic cement for MC3T3-E1 Subclone 4 cell. In the direct contact method, Harvard cement is the least cytotoxic cement for both cells. In the direct contact method, Harvard cement is the least cytotoxic cement for both cells.