XV. yüzyıla kadar Harezm bölgesindeki kongratlar
Khongrats in Khwarazm region until 15th century
- Tez No: 700333
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ RIZA YAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bir Türk- Moğol boyu olan Kongratların destansı soy şecerelerinden başlayarak siyasi yapıları ve Harezm Bölgesine başlayan Türk göçlerinden XV. yüzyıla kadar olan siyasi tarihleri ele alınmıştır. Harezm, göç ve ticaret yolları üzerinde olmasıyla jeopolitik yapısı gereği başlı başına bir tarih konusudur. Böylesine önemli bir coğrafyanın tarihinde etkin ve faal olduğu dönemlerde devletlerarası denge unsuru olan Kongrat Boyu da tarihi açıdan göz ardı edilebilecek bir unsur değildir. Bilakis Tokuçar Noyan ile başlayan Harezm – Kongrat ilişkisi Timur- Kutluk zamanında bir devletleşme yoluna gitmiş akabinde bölgede kurulan Sufi Hanedanı sayesinde yeni bağımsız bir Harezm Ülkesi ortaya çıkmıştır. Kısa sürecek olan bu hâkimiyet bozkırın en büyük güçlerinden biri olan Emîr Timur'un eziği gücüyle ortadan kaldırılmıştır. Bütün bu süreçler içerisinde yaşanan çekişmeler, ittifaklar, savaşlar ve mücadeleler bu çalışma içerisinde ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Different options from the genealogy of the Khongrats, who are a Turk-Mongol tribe, and living in the Khwarezm Region is one of the XV. A strategy dating back to the century is discussed. Khwarezm is a historical subject in itself due to its geopolitical structure as it is on migration and trade routes. In the history of such an important geography, the Khongrats tribe, which was an element of balance between states in the periods when it was active and active, is also not an element that can be ignored from a historical point of view. On the contrary, the Khorezm-Khongrats relationship, which started with Tokuçar Noyan, went to a state in the Timur-Kutluk period, and then, thanks to the Sufi Dynasty established in the region, a new independent Khwarezm Country emerged. This domination, which would last a short time, was destroyed by the power of Emir Timur, one of the greatest powers of the steppe. The conflicts, alliances, wars and struggles experienced in all these processes have been tried to be discussed in this study.