Üniversite öğrencilerinin yaratıcı kişilik özellikleri ve sosyal girişimcilik eğilimi arasındaki ilişkinin incelenmesi: Ağrı ili örneği
Investigating the relationship between creative personality traits and social entrepreneurship tendency of university students: the case of Agri province
- Tez No: 875534
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYYAZ CENGİZ DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın amacı; üniversite öğrencilerinin yaratıcı kişilik özelliklerinin sosyal girişimcilik eğilimlerine olan etkisini ortaya koymaktır. Araştırmada nicel araştırma modeli uygulanmış olup veriler, kolayda örneklem yöntemi ile örneklem seçilmiş ve 335 öğrenciye anket uygulanarak elde edilmektedir. Yapılan araştırma neticesinde üniversite öğrencilerinin yaratıcı kişilik özellikleri ile sosyal girişimcilik eğilimleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı ve pozitif yönlü zayıf bir ilişki olduğu tespit edilmektedir. Ayrıca yaratıcı kişilik özellikleri ile sosyal vizyon, inovasyon, sürdürülebilirlik ve sosyal ağlar arasında düşük düzeyde pozitif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmektedir. Sosyal girişimcilik eğilimi ile amaç yönelimlilik arasında düşük düzeyde negatif yönlü, içsel motivasyon arasında orta düzeyde pozitif yönlü, risk alma arasında düşük düzeyde pozitif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmektedir. Amaç yönelimlilik ile finansal getiri arasında düşük düzeyde negatif yönlü, içsel motivasyon ile sosyal vizyon arasında orta düzey pozitif yönlü; finansal getiri arasında düşük düzeyde pozitif yönlü; inovasyon, sürdürülebilirlik, sosyal ağlar arasında orta düzeyde pozitif yönlü ve risk alma ile sosyal vizyon arasında düşük düzeyde pozitif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmektedir. Araştırmada üniversite öğrencilerinin yaratıcı kişilik özellikleri arttıkça sosyal girişimcilik eğilimleri de artmaktadır sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to identify how students' creative personality traits affect their tendency to be social entrepreneurs. The quantitative research model was applied in the study and the data were obtained by administering a questionnaire to 335 students selected by convenience sampling method. As a result of the research, it was found that there was no significant difference between university students' creative personality traits and their social entrepreneurship tendencies, and that there was a weak positive relationship. It was also found that there is a low-level positive relationship between creative personality traits and social vision, innovation, sustainability and social networks. It was found that there was a low-level negative relationship between social entrepreneurial tendency and goal orientation, a moderate-level positive relationship with intrinsic motivation, and a low-level positive relationship with risk taking. There is a low-level negative relationship between goal orientation and financial return, a moderately positive relationship between intrinsic motivation and social vision, a low-level positive relationship between financial return, a moderately positive relationship between innovation, sustainability and social networks, and a low-level positive relationship between risk-taking and social vision. In the research, it is concluded that as the creative personality traits of university students increase, their social entrepreneurship tendencies also increase.