Pediatrik optik nörit hastalarının retrospektif değerlendirmesi
Retrospective evaluation of pediatric optic neuritis patients
- Tez No: 700592
- Danışmanlar: DOÇ. SEVİM ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Çocukluk çağındaki optik nörit izole bir olaya sekonder olabileceği gibi demiyelinizan bir hastalığın klinik sunumu şeklinde de görülebilmektedir. Hastanemizde optik nörit tanısı ile takip edilen hastaların klinik, laboratuar ve görüntüleme özelliklerini değerlendirerek optik nörit ile başvuran hastalarda demiyelinizan hastalık açısından muhtemel risk faktörlerini belirlemek amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesinde 1 Ocak 2008 ile 1 Ocak 2018 yılları arasında optik nörit tanısı ile tedavi edilen 18 yaşından küçük hastaların tıbbi dosyaları geriye dönük olarak analiz edildi. Bulgular: Optik nörit hastalarının %60,5'inde (n=26) izole optik nörit, %20,9'unda (n=9) MS, %6,9'unda (n=3) ADEM, %4,6'sında (n=2) NMO, %2,5'inde (n=1) MOG antikor hastalığı tanısı konuldu. Hastaların %51,2' si kız, ilk atak yaşı ortalaması 12 yıl idi. Demiyelinizan hastalık grubunda kız cinsiyet izole ON grubuna göre istatistiksel olarak daha fazlaydı (p=0,047). Kız hastaların daha çok ilkbahar-yaz mevsiminde başvurdukları görüldü (p=0,003). Hastalardan ilk atak yaşı >12 yaş olanlarda demiyelinizan hastalık görülme oranı istatistiksel olarak anlamlı daha yüksek bulundu (p=0,008). Demiyelinizan grupta motor bulgular izole ON grubuna göre anlamlı daha yüksek bulundu (p=0,037). İzlemde demiyelinizan hastalık tanısı alan hastalar ile izole ON hastaları karşılaştırıldığında beyin, spinal ve orbita MRG bulgusu demiyelinizan hastalık grubunda istatistiksel olarak ileri derecede anlamlı bulunmuştur (p12 yıl olması durumunda OR: 5,86, kız cinsiyet durumunda OR: 4 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: Accompanying optic neuritis in childhood can be secondary to an isolated event, or it can be seen as a clinical presentation of a demyelinating disease. It was aimed to determine the possible risk factors for demyelinating disease in patients presenting with optic neuritis by evaluating the clinical, laboratory and imaging characteristics of the patients followed up in our hospital with the diagnosis of optic neuritis. Materials and methods: Medical files of patients younger than 18 years old who were treated with the diagnosis of optic neuritis at Karadeniz Technical University Faculty of Medicine between January 1, 2008 and January 1, 2018 were analyzed retrospectively. Results: Isolated optic neuritis in 60.5% (n=26) of optic neuritis patients, MS in 20.9% (n=9), ADEM in 6.9% (n=3), and 4.6% (n=2) NMO was diagnosed in 2.5% (n=1) of MOG antibody disease. 51.2% of the patients were female, and the mean age of the first attack was 12 years. The female gender was statistically higher in the demyelinating disease group than in the isolated ON group (p=0.047). It was observed that female patients mostly applied in the spring-summer season (p=0.003). The incidence of demyelinating disease was found to be statistically significantly higher in patients whose first attack age was > 12 years (p=0.008). Motor findings were found to be significantly higher in the demyelinating group than in the isolated ON group (p=0.037) When the patients diagnosed with demyelinating disease and isolated ON patients were compared, the brain, spinal and orbital MRI findings were found to be statistically highly significant in the demyelinating disease group (p12 years, OR: 5.86, in case of female gender, OR: 4. When the patients diagnosed with MS and the isolated ON group were compared during the follow-up, it was seen that the brain, spinal and orbital MRI findings and the recurrence of attacks v were statistically significantly higher in the MS group.