Sanat pazarlama ve ekonomiye etkisi
Art marketing and impact on economy
  1. Tez No: 700601
  2. Yazar: GÜLNAZ ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NAFİZ DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Sanat eseri tüketimi, kişilerin sembolik, sosyal ve duygusal ihtiyaçlarını gidermektedir. Bu nedenle sanat tüketimi söz konu olduğunda pazarlama ve sanatın beraberliği ortaya çıkmaktadır. Çalışmamızda, üzerinde duracağımız esas konu da pazarlamanın sanata olan etkisi, başka bir deyişle pazarlamanın sanat içindeki rolüdür. Sanat eseri için alıcı aranması yani tüketim veya tüketici durumları söz konusu olduğunda pazarlama işlemleri gibi fiyatlandırma işlemleri de kaçınılmaz olmaktadır. Sanat eserinde fiyatlandırma yöntemleri, müzayede evlerinde sanatın fiyatlandırılması ve pazarlama işlemleri, eksperlerin fiyat tahminleri, galerilerin uyguladıkları fiyatlandırma yöntemleri sanat piyasasını belirleyen satışlardır. Yapılan sanat alım-satımları ve sanat yatırımlarının ülke ekonomisi içinde etkileri bulunmaktadır. Yaratıcı ekonomi veya yaratıcı endüstri kavramlarının yani ülkede yapılan kültür-sanat faaliyetlerinin yan endüstrilere katkısı bulunmaktadır. Bu durumda da ülkede yapılan sanat etkinliklerinin, devlet destekleri veya sponsorluk ile sayılarının arttırılması ve kişilerin bu alanlara yönlendirilmesi ile ülkenin kalkınmasına, istihdama vb. ekonomik parametrelere katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Consumption of works of art meets the symbolic, social and emotional needs of people. For this reason, when it comes to art consumption the coexistence of marketing and art emerges. In our study, the main subject we will focus on is the effect of marketing on art, in other words; the role it plays in art. When it comes to searching for a buyer for a work of art, that is, in the case of consumption or consumer situations, pricing transactions such as marketing are inevitable. Pricing methods in artwork, pricing and marketing of art in auction houses, price estimates by experts, and pricing methods applied by galleries are factors that determine the market share. Art trades and investments have effects on country's economy. The concepts of creative economy or creative industry, meaning, cultural and artistic activities carried out in the country contribute to the subindustries. In this case, increasing the number of art activities in the country with state support or sponsorship and encouraging people to participate will contribute to economic parameters such as development of the country and decreasing unemployment rate etc…