Kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlar
Alternative sanctions to short-term imprisonment
- Tez No: 700633
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYDİ KAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Türk Ceza Kanunu'nda yer alan ve kısa süreli hapis cezasına alternatif mahiyette uygulanan seçenek yaptırım ve tedbirleri konu edinen bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Tez çalışmasının birinci bölümünde genel olarak ceza kavramına değinilmiş ve bu kapsamda ceza kavramının çeşitli tanımlarına yer verilerek cezanın amacı günümüz şartları da dikkate alınarak öğretideki görüşler kapsamında değerlendirilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde kısa süreli hapis cezası hakkında genel bilgilendirme yapıldıktan sonra, modern hukuk sistemlerinde benimsenen cezalandırma amaçlarından hareketle oluşturulmuş olan ve Türk Ceza Kanunu'nda yer alan kısa süreli hapis cezalarına seçenek yaptırım ve tedbirler; ilgili mevzuat hükümleri, yargı kararları ve öğretideki görüşlerden yararlanılarak ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise Türk Ceza Hukuku'nda, amaçları bakımından seçenek yaptırım ve tedbirlere benzer bazı kurumlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of three parts that deal with alternative sanctions and measures in the Turkish Penal Code, which are applied as an alternative to short-term imprisonment. In the first part of the thesis, in general, the concept of punishment has been mentioned, and in this context, various definitions of the concept of punishment have been included, and the purpose of punishment has been evaluated within the scope of the doctrine and considering today's conditions. In the second part of the study, after giving general information about short-term imprisonment, alternative sanctions and measures to short-term prison sentences in the Turkish Penal Code which were created with the aim of punishment adopted in modern legal systems, have been discussed within the scope of relevant legislation provisions, judicial decisions and doctrine, and the special execution procedures of short-term prison sentences have been mentioned.In the last part of the study, some institutions in Turkish Criminal Law that are similar to alternative sanctions and measures in terms of their purposes are included.