Türk müziğinde kurumsallaşma çabalarının ilk örneği: İleri Türk Musikisi Konservatuarı Derneği
The first example of institutionalization effort in Turkish music: İleri Türk Musikisi Konservatuari Derneği
- Tez No: 700670
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇETİN KÖRÜKÇÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Türkiye'de kurumlar tarihi konusunda yapılan çalışmaların eksikliğinden yola çıkarak hazırladığımız bu çalışma, İleri Türk Musikisi Konservatuarı Derneği'nin kendisinden sonraki kurulacak olan resmi ve yarı resmi kurumlara rol model olması fikri zemini üzerine bina edilmiştir. Çalışmamız, Osmanlı döneminden günümüze kadar süregelen müzik eğitim kurumlarıyla ilgili kaynak taraması ve bu kurumlarda önce öğrenci, sonra öğretici olan kişilerle görüşme yöntemi kullanılarak yürütülmüştür. Buradan hareketle, çalışmamızda Türk müziğinin son yüzyıl içinde önemli bir paydası olarak gördüğümüz bir müzik kurumunu; İleri Türk Musikisi Konservatuarı Derneği'ni ele almaya çalıştık. Çalışmamızın içeriği bir yandan kurumun iç işleyişi, programı, felsefesi ve kadrosu üzerinden ilerlerken; diğer yandan Türk müziğinin 1940'lı yıllar özelindeki konumu ile kurumun bu alana kattıkları üzerine de yoğunlaşmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted due to the lack of studies on the history of institutions in Turkey, and to lay a ground for reference for the semi-official institutions that will be founded after Ileri Turk Musikisi Konservatuari Dernegi. Our study was carried out by using the method of literature review on music education institutions from the Ottoman period to the present, and also interviewing first students and then, teachers in these institutions. From this point of view, in our study, a musical institution that we see as an important denominator of Turkish music in the last century, which we tried to discuss is the Ileri Turk Musikisi Konservatuari Dernegi. While the content of our work progresses through the internal functioning, program, philosophy and staff of the institution; on the other hand, it focused on the position of Turkish music in the 1940s and the contributions of the institution to this field.